Z původních 68 korun bude nově 82 korun za metr čtvereční. V navýšení se odráží rostoucí náklady na údržbu míst posledního odpočinku. Lidé si ale za starou cenu mohou pronájem hrobu předplatit až do konce února, a to maximálně na deset let dopředu.

„Ročně nás údržba všech pěti hřbitovů včetně odběru vody a odvozu odpadů stojí přes jeden milion korun. Náklady na jejich provoz přitom stále rostou, a tak jsme nuceni přistoupit k mírnému navýšení poplatků. Do ceny se nám přitom nepromítají výstavby ani opravy chodníků, které na hřbitovech každoročně realizujeme. Modernizaci na hřbitovech dotujeme z městského rozpočtu. Letos například přibyde rozptylová loučka ve Starém Bohumíně a v příštím roce dvě nová kolumbária,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Původně měla nová cena platit už od ledna, ale radní nakonec posunuli termín navýšení až na březen. Bohumínská pohřební služba, která má uzavírání smluv na pronájem hrobových míst na starosti, pro tyto účely vyčlenila středy.

V porovnání s okolními městy zůstává i po zdražení cena za pronájem jedna z nejnižších. U urnových hrobů se poplatek zvýší o šest až čtrnáct korun, u jednohrobů asi o 23 korun a u dvojhrobů zhruba o 70 korun za rok.

Upravený ceník pamatuje také na pronájem schránek v nových kolumbáriích z červených cihel. S jejich výstavbou začne město hned na jaře. Vyrostou na hřbitovech ve Starém a Novém Bohumíně.