„V předchozích letech jsme investovali do pudlovské školy téměř deset milionů korun, konkrétně do výměny oken, nové fasády a venkovního areálu pro volnočasové aktivity dětí. Letos se měnily sestavy hlavních dveří a dokončovala oprava památníku, který je dominantou vstupního prostoru,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Město rekonstrukci rozdělilo na dvě etapy. Hlavní stavební a kamenické práce započaly už loni. Během letoška pak v opavském ateliéru Daniela Klose vznikalo dílo, které dalo památníku osobitost. „Masaryka v našem sochařství vždy zpracovávaly ty největší špičky, takže to pro mne byla výzva. Snažil jsem se jí chopit s pokorou, ale současně jsem nechtěl prezidenta vyobrazit jako dokonalého člověka. Šlo mi především o dynamiku a výraz dnešní doby,“ svěřil se autor.

Karvinské lázně zvou na zavírání pramenů.
Tipy na víkend. Na Karvinsku zavírání pramenů, burčákobraní a další

Nový artefakt z umělého kamene nahradil původní bronzovou bustu z roku 1946, která zdobila památník do roku 1948. Převrat, který na čtyřicet let uvrhl naši zemi do temnoty, současně uvrhl kovovou podobiznu do školního depozitáře. Dnes se nachází v interiéru školy.

S osobností T. G. Masaryka je Bohumín neodmyslitelně spjatý. První československý prezident navštívil město 6. července 1930 při svých cestách Těšínskem. Na jeho počest se jmenuje hlavní místní náměstí, dvě základní školy a kromě zmíněného odlitku je k vidění na radniční budově B pamětní deska s jeho reliéfem. Tu zhotovil olomoucký sochař Jiří Finger při příležitosti stého výročí republiky. Slavnostní odhalení pudlovského památníku letos Bohumín pojal jako připomínku prezidentova úmrtí. T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let.