Přes tři kilometry dlouhá obousměrná cyklostezka vznikne už příští rok v centru Bohumína. Městu se na její vybudování podařilo získat téměř třináctimilionovou dotaci z evropských fondů. Náklady na její vybudování jsou přitom 14,5 milionu korun a stavět by se měla začít už příští rok v březnu.

Cyklostezka spojí centrum města s místní částí Kopytov, bude bezbariérová a získá nové ochranné prvky. Vznikne částečnou rekonstrukcí místních chodníků a komunikací. Přibudou na ní bezpečné přechody pro chodce a veřejné osvětlení. Celkově pak usnadní pohyb cyklistů v samotném centru města. První cyklisté by ji mohli začít využívat už příští rok v září.

„Peníze se nám podařilo získat na úsek od kruhového objezdu u železárenského mostu a supermarketu Billa ve Štefánikově ulici v centru města až téměř na konec Šunychelské ulice ke stavbě dálnice. Dotace pokryje přes 90 procent uznatelných nákladů,“ uvedla Věra Vzatková z úseku dotací stavebního odboru bohumínské radnice.

Starosta Bohumína: Kola nahrazují chybějící MHD

Do budoucna se v Bohumíně počítá se třemi novými cyklostezkami - S (Severní), V (Východní) a K (Kopytovskou). Severní povede z městské části Pudlov do Nové Vsi, Východní ze Starého Bohumína do Záblatí k restauraci Partyzán a Kopytovská má vést z místní části Kopytov přes městskou část Šunychl do centra města. Na část z ní teď město získalo dotaci.

„V Bohumíně nemáme městskou hromadnou dopravu, nahrazuje ji autobusová doprava z okolních měst. Městské části Bohumína jsou od centra města vzdálené několik kilometrů, a tak je kolo mezi lidmi jedním z nejvyužívanějších dopravních prostředků. Plánovaná cyklostezka vyroste v místech, kterými dojíždí lidé do největších bohumínských podniků,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Cyklostezka vznikne i v Karviné

Cyklostezky, po kterých se cyklisté v centrech měst pohybují bezpečněji než po klasických kominukacích, buduje stále více měst. Mnohde již existují, ovšem města pracují na jejich vylepšení či prodloužení.

Například v Karviné by měla během dvou let vzniknout značená cyklistická trasa, která povede z centra přes část Hranice do polských Zebrzydowic. Města ležící podél Olše dokonce pracují na společném projektu výstavby cyklotrasy spojující Český Těšín s Bohumínem. Tato trasa by mohla být hotova v letech 2012-2013.