Radnice se i nadále vyhýbá zavedení „ostrého“ měření, které by hříšníky za volantem rovnou vystavilo finančnímu postihu. O chování řidičů na bohumínských silnicích chce mít ale přehled. Pokračuje tak v pořizování dalších informačních radarů.

Nové multifunkční měřice nechá městská policie v létě nainstalovat ve Slezské ulici ve Starém Bohumíně v blízkosti cykloprodejny Kolík a také v Ostravské ulici ve Vrbici poblíž místní čerpací stanice. Na druhém jmenovaném místě doposud sloužil radar staršího typu, ten strážníci přemístí do ulice Čs. armády na příjezdu od dálnice směrem do centra města.

Do pořízení dvou moderních radarů investovalo město necelých 400 tisíc korun, jejich umístění ovlivnilo několik faktorů. „Jednak reagujeme na podněty občanů, roli hrají také naše vlastní poznatky z terénu a požadavky státní policie. Zároveň se snažíme rovnoměrně pokrýt mapu města,“ vysvětlil ředitel bohumínských strážníků Roman Honysz.

Přístroje nové generace nejen ukazují rychlost projíždějících automobilů, ale po úpravě umí plnit i funkci represivního radaru. Přestože tedy ostré měření není v Bohumíně na pořadu dne, je na něj město do budoucna technologicky připraveno.

Ač jsou radary momentálně nastaveny pouze do informativního režimu, městské policii dávají důležitou zpětnou vazbu. A ta na získané poznatky následně reaguje. „V některých lokalitách zaznamenávají radary překročení rychlosti u více než třiceti procent řidičů. Na tato místa pak pravidelně posíláme naše hlídky, a to už se šoféři pokutám nevyhnou,“ podotkl Honysz.

Nejvyšší podíl neukázněných řidičů hlásí inforadary v Hraniční ulici v Záblatí, naopak nejvzorněji se jezdí v Bezručově ulici v Novém Bohumíně. Data z chytrých měřičů rychlosti si mohou lidé prohlédnout na webových stránkách Bezpečný Bohumín. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bohumíně pokutováno celkem 272 řidičů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zastaví referendum gigafactory? „Pak ať si Karvinsko nestěžuje,“ vzkazuje Rafaj

Dolní Lutyně, setkání s lidmi na téma gigafactory. 25.3.2024 | Video: Deník/Tomáš Januszek