Jde už o sedmý ročník šachového klání, které rok od roku získává na stále větší popularitě a věhlasu. Do tří hlavních závodů je letos přihlášeno přes 200 šachistů z celého světa, další desítky se představí v doprovodných soutěžích. „Festivalu se účastní stále větší a větší počet hráčů, kterým se snažíme ve spolupráci s našimi partnery připravit ty nejlepší šachové podmínky po dobu trvání celého turnaje. Ten bude přenášen on-line,“ říká ředitel OPEN Bohumín Jiří Novák.

Město turnaj podpořilo 130 tisíci korunami, za dobu trvání šachového festivalu už organizátorům přispělo 650 tisíc korun.

„Pro naše město je to velká sportovní událost, přijedou k nám uznávaní hráči z Indie, Turecka, Číny, Íránu, ale i evropských zemí. Silné zastoupení budou mít naši domácí závodníci i jejich sousedé z Polska a Slovenska. Uspořádání tak prestižního turnaje potvrzuje, že jsme schopni hostit významné mezinárodní soutěže, což může otevřít dveře dalším podobným akcím a posílit naše dobré jméno u veřejnosti i organizátorů,“ uvedl starosta Bohumína a aktivní hráč Šachové školy Bohumín Petr Vícha.

Zázemí našli šachisté v městském sportovně-rekreačním areálu Bospor, v němž aktuálně finišují přípravy na zahájení turnaje. „Hráči mají plně k dispozici naši sportovní halu. Upravili jsme rezervační dobu ploch pro veřejnost tak, aby účastníci turnaje nebyli nikým a ničím rušeni. Pro jejich ubytování jsme uvolnili kapacity sousedního penzionu Ve věži, mohou využít i naše aquacentrum a saunový svět,“ uvedl vedoucí sportovních středisek Bosporu Dušan Socha.

Bohumín patří k městům, v nichž je desková sportovní disciplína nesmírně populární. A to i díky projektu Šachy do škol, do kterého je zapojeno už 250 dětí z devíti základních a osmi mateřských škol a radnice jejich výuku od roku 2017 dosud podpořila téměř dvěma miliony korun. Zajišťuje ji Dům dětí a mládeže Fontána ve spolupráci se Šachovou školou Bohumín. O oblíbenosti královské hry svědčí i dar vítězům loňského ročníku OPEN Bohumín v podobě originálních drátěných šachovnic s figurkami, které v limitované edici vyrobil místní podnik ŽDB Drátovna.