K dokončení atraktivní cyklistické a in-line stezky zbývá pouhých 737 metrů. Výstavbu poslední části trasy zkomplikovaly dopady koronavirové a energetické krize a také snaha města zajistit minimální vliv výstavby na životní prostředí. „Vrbické jezero je nejrozsáhlejší vodní plochou nivy řeky Odry a od roku 2007 je součástí ptačí oblasti evropského významu. Jakékoliv zásahy v této lokalitě jsou tedy vázány na stanovisko orgánů ochrany přírody a je i v našem zájmu postupovat při rozšiřování volnočasového zázemí tak, abychom zachovali rovnováhu mezi potřebami fauny a lidskými aktivitami,“ komentoval dosavadní vývoj projektu místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Recidivista v Bohumíně kradl ve velkém.
Bohumínský „sklepmistr“ v akci. Kradl boty, kola i alkohol

Město současně hledalo způsob, jak stavbu zafinancovat. Letos se přihlásilo do nového programu »Nadace OKD obcím« a podařilo se mu uspět. Dostalo se mezi 13 podpořených investičních projektů. Granty pokrývají až polovinu celkových nákladů. „Ty jsme předběžně vyčíslili na necelých devět milionů korun. Skutečnou cenu budeme znát po ukončení veřejné zakázky na dodavatele,“ podotkla projektová manažerka bohumínské radnice Hana Gonsiorová. Zahájení samotné stavby se odvíjí od získání potřebných povolení od krajského úřadu, její dokončení musí podle podmínek udělení dotace proběhnout do 31. prosince 2025.

Myšlenka vytvořit místo pro aktivní odpočinek, které má potenciál oslovit veřejnost z širokého okolí, vznikla poté, co město v roce 2014 vybudovalo zpevněný úsek na protipovodňové hrázi u záchytného parkoviště na příjezdu k Vrbickému jezeru směrem z Ostravy. „Rozhodli jsme se pokračovat a postavili stezku na trase od areálu místní štěrkovny v Pudlově k protipovodňové hrázi, na který následně navázal úsek vedoucí na valu mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou. Těsně před vypuknutím koronavirové epidemie jsme pokračovali s budováním okruhu opačným směrem, tedy z výchozího místa u záchytného parkoviště směrem k visutému dálničnímu mostu,“ popsal historii budování okruhu místostarosta.

Pěstounské rodiny.
Zájemci o pěstounství chybí, Bohumín se zapojil do kampaně

Poslední zpevněná část oválu zahrnuje trasu od areálu štěrkovny k bývalé myslivně. „Propojením všech úseků vyroste kolem Vrbického jezera delší okruh, než je například kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku. Souběžně s tímto projektem rozšiřujeme naši síť cyklotras i do dalších přírodních lokalit, ještě letos dokončíme výstavbu stezky s vyhlídkovým molem u lesoparku Na Panském v osadě Nová Ves za zhruba osm milionů korun,“ uzavřel Macura s tím, že i na tento projekt se městu podařilo získat dotaci, konkrétně z evropského programu IROP.

Okruh kolem Vrbického jezera pro cyklisty a bruslaře

2014 – úsek na protipovodňové hrázi u jezera od parkoviště k ulici U Školky

2017 – úsek od areálu štěrkovny v Pudlově k protipovodňové hrázi

2018 – úsek na protipovodňovém valu mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou

2019 – úsek od parkoviště k visutému dálničnímu mostu přes řeku Odru

2025 – úsek od areálu štěrkovny v Pudlově k bývalé myslivně – dokončení okruhu