Bohumín získal druhé místo v celostátní soutěži Zelená obec roku 2024 a z Prahy si odvezl kromě prestižního ocenění i dvě stě tisíc korun na podporu životního prostředí.

„U nás na Ostravsku a Karvinsku nemáme moc dobrou pověst z hlediska životního prostředí, trpíme zejména špatným ovzduším, o to více se musíme snažit pro přírodu něco prospěšného dělat. Děkuji odborné porotě, že naši dlouholetou práci ocenila a vyhodnotila ji jako přínosnou a inspirativní pro další obce a města,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha na slavnostním ceremoniálu, který ve čtvrtek 13. června odpoledne hostil kampus ČSOB v Praze 5. Ten patří k nejekologičtějším stavbám v celé Evropě.

Cenu v podobě uměleckého artefaktu a šek na 200 tisíc korun předal Bohumínu dlouholetý český politik a předseda představenstva Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík. Ten vyzdvihl především široký záběr aktivit, které radnice pro zlepšení ekologie ve městě dělá, a nezapomněl zmínit i jednotný postoj Bohumína k zásadním otázkám v oblasti ochrany životního prostředí. „Bohumínské zastupitelstvo řeklo jednohlasně ne kanálu Dunaj-Odra-Labe, který by přírodu rozhodně poškodil,“ podotkl ve své řeči.

close Bohumín získal ocenění v soutěži Zelená obec roku ČR 2024. Ottův park. info Zdroj: MěÚ Bohumín zoom_in Bohumín získal ocenění v soutěži Zelená obec roku ČR 2024. Ottův park.

Organizátorem soutěže Zelená obec roku ČR 2024 byla ČSOB společně s Hospodářskými novinami, záštitu nad ní převzal Svaz obcí a měst ČR, Česká rada pro šetrné budovy a Ministerstvo životního prostředí ČR. Odborná porota letos vybírala z desítek přihlášených obcí. Mezi vesnicemi letos dosáhl nejvyššího hodnocení Kamýk nad Vltavou z Příbramska. První místo v kategorii nad 1 000 obyvatel si vysloužily Černovice na Pelhřimovsku. Stříbrná příčka v této kategorii je pro Bohumín historicky prvním úspěchem tohoto druhu. A podle vedení města rozhodně není náhodným.

„Ročně investujeme desítky milionů korun do ekologických projektů, z těch nedávných připomeňme založení lesoparku Na Panském a Ottova parku, výsadbu izolační zeleně a alejí, zateplování městských domů, výměnu veřejného osvětlení za úsporné, budování kanalizace, výstavbu cyklostezek jako podporu alternativní dopravy či instalaci fotovoltaiky na střeše sportovní haly,“ doplnil Vícha.

Důkazem, že Moravskoslezský kraj v posledních letech ušel z pohledu zlepšování stavu životního prostředí dlouhou cestu, je i ocenění sousední Karviné. Ta zvítězila v kategorii sociální počin roku s projektem Radibudky. Do něj je prostřednictvím Domu dětí a mládeže Fontána zapojen už třetím rokem právě i Bohumín.