Nových bytů je celkem osmdesát šest. „Máme volný jen jeden byt. Zájemce o něj neuvedl, že má záznamy v trestním rejstříku,“ vysvětlila mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. Město hotelový dům zrekonstruovalo za pomoci státní dotace a pro nové nájemníky stanovilo poměrně přísná pravidla. „Ti nesmí být například ani dlužníky,“ doplnil starosta Bohumína Petr Vícha.

Částka na rekonstrukci činila 83 milionů korun. Více jak polovinu pokryla dotace státu. Díky ní se do nových prostor mohly stěhovat i příjmově omezené rodiny. Zchátralý hotelový důmkoupilo město od bohumínských železáren. Před rekonstrukcí musela tamní radnice čelit až hysterickým reakcím takzvaných ochránců lidských práv. Těm vadilo, že v hotelovém domě bydlely romské a sociálně slabší rodiny, mnohdy šlo o neplatiče nájemného.

Nakonec se však podařilo všechny „nájemníky“ před rekonstrukcí vystěhovat. Věc měla dohru u soudu, který dal za pravdu městu Bohumín v tom, že má právo na vlastní nakládání se svým majetkem, a nelegálním nájemníkům přikázal vše doplatit.