V Bohumíně proběhla tato čtenářská noc již počtvrté a nesla se v duchu příběhu Macha a Šebestové.

„Chlapecká část z 22 dětí tedy přišla v červeném triku a s kulatými brýlemi, děvčatům zase nechyběla ve vlasech velká červená mašle. Někteří nezapomněli ani na plyšového psa Jonatána,“ přiblížila knihovnice z dětského oddělení Magdaléna Jedzoková.

Spolu s kolegyněmi pro děti připravila zajímavý program. Nejprve to byly ukázky canisterapie a po večeři oblíbená výtvarná dílnička.

Pomocí telefonních sluchátek, která některé děti přinesly, se všichni na chvíli přenesli do Afriky za exotickými zvířaty, nebo až do Ameriky, „Učili jsme děti country tanečky,“ přiblížila knihovnice.

Na dobrou noc přijel dětem přečíst příběhy Macha a Šebestové herec Těšínského divadla Zdeněk Klusák.

V Havířově s Andersenem četli do čtyř hodin rána

Malá noční show, tak by se dala nazvat letošní Noc s Andersenem z pátku na sobotu v Městské knihovně v Havířově. Byla plná zábavy, soutěží, her, čtení a dětského dovádění.

Již tradičně bylo velmi rušno v dětské knihovně v ulici Jana Wericha. Zajímavý program pro dvacet dětí od pěti do dvanácti let připravily knihovnice Dana Kochová a Martina Dordová. Nejdříve si chlapci a děvčata užili klauna Chytrolína, pak následovalo poutavé vyprávění spojené s data projekci o broucích, hadech a dalších drobných zvířátkách v podání biologa Jiřího Kupky a na závěr soutěž knihovnické Bingo s pěknými cenami. Velkému zájmu se také těšil pohled do mikroskopu.

„Letošní spáči byli docela hodní. Proto jsme zlobivé dítě nevyhlásily. Spát se, ale nikomu nechtělo, takže jsme si četli Popletené pohádky od Ivony Březinové, hráli hru Město, jméno, zvíře, věc a podobně. Někteří se pak nechali přemluvit a šli si lehnout, jiní dál běhali nebo si četli při baterce,“ přiblížila noc vedoucí knihovny Dana Kochová.

Jako první usnula půl hodiny před půlnocí pětiletá Viktorka Wichrová, poslední Terezka Grygerková a dvojčata Lucie a Kristýna Trnené ve čtyři hodiny v sobotu před úsvitem. Ze spacáku začaly děti vylézat po sedmé hodině a po malé snídani postupně odcházely s doprovodem domů. Spalo se také na pobočkách Jaroslava Seiferta a Gen. Svobody.