Takový scénář popsali včera zaměstnanci orlovského špitálu pro případ, že kraj nezmění své plány a orlovskou nemocnici neponechá v jejím současném provozu. Kraj poté vydal tiskovou zprávu, podle které podobné výroky neodpovídají realitě.

„Je to moderní nemocnice, poslední v celém kraji, postavená tzv. na zelené louce, má tedy i nejmodernější prostory a zázemí, včetně vybavení operačních sálů, hygienických a sterilizačních podmínek a další. Optimalizace podle kraje znamená, že se máme vrátit do nemocnice postavené v 50. letech, podle staré koncepce, což je jednoznačně krok zpátky,“ uvedl na úterní tiskové konferenci v Orlové například primář zdejší ortopedie Tomáš Knybel.

Dále podotkl, že lůžková oddělení nemocnice dnes pracují na plno a nemají ani personální problémy, jako další nemocnice z personální unie, kterou kromě Orlové tvoří také Karviná-Ráj a Havířov.

Krajští zastupitelé budou o restrukturalizaci všech svých nemocnic hlasovat ve čtvrtek. Kraj deklaruje, že hlavními důvody daných kroků jsou neudržitelná ekonomická situace špitálů, personální problémy, stárnoucí a odcházející obyvatelstvo v regionu. Orlové se ale změny mají dotknout razantně. Většina lůžkových oddělení se má stěhovat do Karviné či Havířova, nemocnice se má změnit ve velké oddělení následné péče a LDN.

„Lékaři, sestry a další personál orlovské nemocnice ale jasně říkají, že do Karviné ani do Havířova neodejdou! Někteří najdou snadno práci v jiných nemocnicích, jiní resort zdravotnictví opustí. Takže například nemocnice v Karviné, která má už dnes personální problémy, si takto nepomůže a tady v Orlové se rozpadnou a zmizí dobře fungující a kvalitní týmy. To ale pak bude znamenat hrozící rozpad nemocniční péče v celém bývalém okrese Karviné,“ řekla v úterý další zástupkyně orlovského špitálu, odborářka Denisa Stolarczyková.

Za zachování špitálu bojuje i orlovská radnice a tamní obyvatelé. Starosta Miroslav Chlubna je hlavním organizátorem demonstrace, kdy lidé z Orlové vyrazí ve čtvrtek ráno před budovu kraje a za zachování nemocnice se během zasedání krajských zastupitelů veřejně postaví. Samo město organizuje několik autobusů, které orlovské obyvatele do Ostravy povezou. Radnice tento týden také uvedla , že je ochotná jednat i o převodu nemocnice z kraje pod město.

Kraj pak včera vydal obsáhlé prohlášení, kde říká, že mj. neodpovídají realitě slova o tom, že orlovská nemocnice v rámci plánované restrukturalizace de facto „skončí“.

„Pobočka karvinské nemocnice v Orlové se v žádném případě nezavírá. Naopak. Pacienti v ambulantní péči nepocítí žádný rozdíl, u některých ambulancí dokonce dojde k rozšíření ordinačních hodin. Stěhovat se budou pouze lůžková oddělení a to do minutových dojezdových vzdáleností. Při plánování přesunu těchto lůžek jsme vycházeli z dlouhodobých analýz, které ukazovaly jejich nevyužívání. Dále se v orlovské pobočce nemocnice otevřou lůžka následné péče, o které je v tuto chvíli vysoký zájem a v současnosti na ně pacienti čekají i několik měsíců,“ popsal včera situaci náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.