„Pomozte nám s tím, to auto tady blokuje místo už strašně dlouho a zbytečně, nikdo s ním nejezdí," oslovuje redaktora Deníku obyvatel jednoho z karvinských sídlišť.

Auto již opravdu viditelně dlouho neopustilo své místo. Nemá ani poznávací značky, pod vozem už dokonce roste vrstva mechu. Kam s ním? „Platný zákon nám umožňuje auto nechat odtáhnout na vrakoviště a náklady požadovat po majiteli, pokud je znám a neučiní-li tak sám do dvou měsíců od upozornění," vysvětluje možný postup mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že ne vždy se ale podaří majitele dohledat a vše tedy platí samo město.

NENÍ TO TAK JEDNODUCHÉ

Jenže pozor! V praxi je to celé mnohem složitější. Podle platné legislativy tady musí jít o tzv. vrak. Jenže ne každé nepojízdné vozidlo do této kategorie patří. Vrakem není automaticky ani auto bez poznávacích značek. A zákony dále říkají, že dlouhodobé parkování na jakémkoli parkovišti protiprávní rovněž není.

Dlouhodobě odstavené auta, která naprosto zbytečně blokují parkovací místa, řeší všude v okrese. Podněty radnicím většinou dávají sami lidé, odstavených aut si všímají i strážníci na svých pochůzkách.

V Havířově řešili letos třicet takových oznámení, v Orlové dvanáct. Podněty řeší odpovědní úředníci, kteří kolem takového vozu zjišťují vše potřebné. A pak přijde zákon.

„V posledních letech nebylo dle platné legislativy možné žádné z odstavených vozidel označit za vrak," uvádí zkušenosti z praxe, která je stejná v celé republice, mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.