„Natáčíme tady didaktická videa o tom, jak staří Slované žili, lovili, bojovali a tak dále. Videa budou součástí nové expozice archeoparku," vysvětluje mi Veronika Chmelařová, pracovnice Muzea Těšínska.

Rolí starých Slovanů se zhostili členové skupiny historického šermu Tizon. „Natáčí se nám velmi dobře, oživlou historií se zabýváme už dlouho. Všechno ale ještě konzultujeme s archeologem z muzea, vychytává nám i takové věci jako, že keramika nebyla červená, ale našedlá," pochvaluje si spolupráci vedoucí spolku Jiří Václavínek a ukazuje mi rekvizity, které používají během natáčení.

Všechno je maximálně autentické, oblečení je vyrobeno z přírodních materiálů, které naši předkové používali, dokonce i k výrobě se používá původní technika. „Některé kusy pak jsou přesné repliky věci, které byly nalezeny," popisuje Václavínek postupně předměty, které nás na „place" obklopují.

Tým má za sebou už dva a půl dne natáčení. Stihli tak už dobové vaření, barvení přírodními materiály, tkalcovské techniky, výrobu šperků a kroužkové zbroje nebo třeba rybolov.

„Večer rozděláme ohně a budeme předvádět pohanský rituál včetně únosu žen," prozrazuje Václavínek.

Tím bude převážná část natáčení hotová.

„Ještě pak zbývá doladění některých scén, přetáčení pokud něco nevyšlo a hlavně stříhání a upravování do výsledné podoby," upřesňuje Chmelařová s tím, že na výsledek se tak ,můžeme těšit někdy v příštím roce.