„Je to smutný příběh, lidé se týden co týden znovu dozvídají, že ještě nepůjdou do práce. My si myslíme, že to tady má budoucnost, že ta prvovýroba by tady měla být. Na její zahájení čekáme, všichni jsou nervózní a bojí se o práci,“ líčí Roman Bečica, předseda základní odborové organizace Ocelárna. Velmi se podivuje nad skutečností, že do huti v Kunčicích ještě osobně nepřijel premiér nebo ministr průmyslu a obchodu. „Vždyť přece patříme mezi nejvýznamnější moravskoslezské zaměstnavatele,“ uvažuje Bečica.

Střelba v třinecké nemocnici, Krajský soud Ostrava, listopad 2023.
Střelba v nemocnici v Třinci. Muž půjde do vězení na sedm let

Odbory jsou přesvědčeny, že region by z hlediska zaměstnanosti nebyl schopen ustát situaci, kdyby Liberty skončila. „Jednalo by se o dvacet až pětadvacet tisíc lidí, i těch v návazných firmách. A proto jsme se rozhodli uspořádat velký protestní mítink, aby bylo ostravské a moravskoslezské ocelářství zachováno,“ vysvětluje Bečica.

„Co zbylo z vlajkové lodi GFG? Teď jsme vlajkovou lodí bez plachet a jsme na dně. Tak podniká Sandžív Gupta v Evropě,“ nebere si servítky Petr Zegzulka za odboráře z Rourovny. Naráží na slova indicko-britského vlastníka, který sliboval, že z ostravského podniku bude pýcha globálního koncernu GFG Alliance Liberty Steel Group. „Teď bojujeme za pracovní místa a za vlastní rodiny,“ pokračuje Zegzulka.

Na počátku března by mělo začít zasypávání jámy Pomocného závodu Dolu Darkov betonem.
Definitivní konec! Jámu pomocného závodu Dolu Darkov utěsní betonem

Na uspořádání protestu se shodli všechny odborové organizace v GFG a doufají i v podporu napříč Evropou. „Pokud ocel v Ostravě skončí, tak už tady nebude nikdy a vnímáme to tak, že skončí nejen v Moravskoslezském kraji, ale v Česku a v Evropě vůbec,“ tvrdí předseda odborářů Liberty Petr Slanina.

Důvody k protestu v Ostravě-Kunčicích okomentoval i Roman Ďurčo, předseda celostátního odborového svazu KOVO. „Budeme chtít zastupovat zaměstnance Liberty, aby nepřišli o svá místa, aby se majitel společnosti opravdu začal chovat jako řádný hospodář, aby se finanční prostředky, které byly vyvedeny, vrátily zpět,“ řekl.

Roman Rohel, člen predstavenstva firmy Ridera Bohemia, 8. února 2024, Ostrava.
Sarkofág s nebezpečným odpadem v Heřmanicích může kdykoli vzplát, varuje Ridera

Situaci Ďurčo označil za vážnou. Posouvání odstávky o další a další týdny považuje za nepříjemné a dopady na kraj po případném krachu hutě hodnotí jako enormní. „Žádám členy v rámci veškerých konfederací a odborů v republice a taky veřejnost, ať nás 22. února ve dvanáct hodin přijde podpořit. Řešení by mělo nastat opravdu velmi brzy, aby nejistota a obavy ze sociálních dopadů na region byly co nejdříve zažehnány,“ dodal Roman Ďurčo.