Na bohumínskou radnici se počátkem roku obrátila skupina místních stomatologů s žádostí o pomoc při řešení nedostatku zubařů ve městě. V Bohumíně jich působí sedm, tři z nich jsou ale v důchodovém věku a jeden ze zdravotních důvodů praxi přerušil. Do prvního výběrového řízení se nepřihlásil žádný zájemce, proto se nyní opakuje. Město nemůže zřízení ambulance nijak ovlivnit, přesto se snaží případným zájemcům o tuto pozici vyjít vstříc hledáním vhodného prostoru pro ordinace nebo zajištěním bydlení.

Problémy všude

A jinde na tom nejsou lépe. Z pětadvaceti oslovených zubních lékařů v našem regionu nové pacienty přijímají pouze čtyři. Dva mají ordinaci v Českém Těšíně, druzí dva v Havířově a Karviné.

V Havířově přijímá pacienty například stomatolog Jindřišek Dolanský v ordinaci na koupališti nebo nově otevřená ambulance na Dělnické ulici. 

„Nové pacienty zatím přijímáme, ale jejich počty diametrálně rostou," sdělila sestra z ordinace českotěšínské zubní lékařky Libuše Sirotové. Jinde registrují pouze nově narozené děti svých pacientů.

Katastrofa!

Zubařka Emanuela Jeziorska, která ordinuje v Českém Těšíně, komentuje současnou situaci jedním slovem: Katastrofa! „Nové pacienty nepřijímám. Situaci nedostatku zubařů v našem regionu řešíme dnes a denně. Lékaři odcházejí do důchodu, problém je zejména s generační obměnou a předpokládám, že přijdou ještě horší časy," říká stomatoložka.

Podle statistik České stomatologické komory vychází průměrně v Moravskoslezském kraji na jednoho zubaře 1501 pacientů, což je mírně zvýšený republikový průměr.

„Zubařů je v našem kraji dostatek, problém je s jejich distribucí v rámci regionů. Například Ostrava problém nemá, Bohumín nebo Karviná ano," řekl předseda Oblastní stomatologické komory v Ostravě Radomír Otýpka. „Zejména zdravotní pojišťovny a obce, které mají své voliče, by se měly starat o to, aby byl dostatek zubních lékařů v konkrétním regionu," míní Otýpka. Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze je zubních lékařů v České republice dostatek, jsou však nevýhodně rozmístění. „Soustředí se spíše ve velkých městech, a v okrajových částech naší země pak opravdu bývá problém s jejich nedostatkem," řekl Chrz a dodal, že příliš vysoký je také věkový průměr stomatologů, kdy mnoho zubařů patří do věkové skupiny 55 let a výše. „Pokud se tento trend nezmění, problém opravdu může nastat," míní Chrz.