A právě pro ty, kdo trpí bolestmi zad, připravili v českotěšínské nemocnici kurzy skupinového cvičení. Určeno jsou jak seniorům, tak dospělým nebo dětem.

Nejčastěji za bolavá záda může náš způsob života. „My vycházíme z toho, že řada lidí chce něco dělat s problémy se zády, ale sami se nepřinutí cvičit. Když budou ve společnosti několika lidí, tak nejen, že udělají něco pro své zdraví, ale také se v kolektivu navzájem motivují, což cvičení zpříjemní a velice oživí," říká vedoucí fyzioterapeut českotěšínské rehabilitace Alfréd Heckel.

Dodává, že kurzy jsou určeny k udržování kondice a zdraví, vše pod dohledem rehabilitačního pracovníka nemocnice.

Náplní prvního kurzu je stabilizace a mobilizace páteře metodou „Stabilizační a Mobilizační Systém". „Lidé se v tomto kurzu naučí, jak správně zpevnit páteř, posílit svaly a vyvarovat se špatného držení těla a degenerace páteře či velkých kloubů. Metoda je vhodná pro lidi s bolestí zad, nebo pro ty, kteří chtějí poruchám páteře předejít. Je určena také pacientům, u kterých nebyly úspěšné jiné rehabilitační metody," říká Alfréd Heckel.

Druhý kurz se nazývá „Autoaspekce pohybem k sebeuvědomění". Cvičení je zaměřeno na zlepšení celkové postury držení těla v prostoru, postoj, pružnost a koordinaci pohybu.

„Je to celosvětově uznávaná metoda, která rozvíjí správné pohybové vzorce, pomáhá zlepšit fyzickou i psychickou kondici. Pozitivně ovlivňuje pohybová omezení, vývojové poruchy či chronické bolesti," dodává fyzioterapeut Heckel.

Cvičení probíhá v prostorách rehabilitačního oddělení nemocnice.