Demolici plánuje skupina RPG Real Estate (RPG), pokud město Ostrava prodá pozemek s domem právě jí. RPG už vlastní okolní pozemky i hotelový dům Jindřich, který chce také zbourat a nahradit komplexem kanceláří, obchodů i novým hotelem. Prodej věžáku, který je kvůli chybějící protipožární ochraně od patnáctého patra prázdný, město uvítá, řekl novinářům ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

"Město doposud nevědělo, co s objektem udělat. Jeho rekonstrukce by stála až 200 milionů korun, zbourání zhruba 50 milionů. Proto jsme uvítali, že o budovu projevil zájem soukromý subjekt," řekl Kajnar.

Prodej věžáku musejí schválit v září ostravští zastupitelé. "Neobjeví-li se jiný zájemce, jsme připraveni o prodeji jednat s RPG. Začátkem příštího roku budeme znát jméno nového majitele," odhadl primátor.

Skupina RPG RE, kterou ovládají vlastníci ostravskokarvinských dolů Zdeněk Bakala a jeho partneři, chtějí na pozemku postavit výškové residenční bydlení s obchody a podzemními garážemi. "Budova má určité konstrukční a technické problémy. Jelikož není postavena v historickém jádru nebo nemá architektonickou hodnotu, logickou možností jak ji zrekonstruovat je demolice," uvedl ředitel RPG RE Petr Skrla.

RPG je majitelem okolních pozemků i hotelového domu Jindřich, který chce také zbourat. Na jeho místě má do konce roku 2009 vyrůst nová výšková budova, která bude součástí moderního komplexu s názvem Jindřich Plaza. "I nové residenční bydlení by patřilo do prestižní městské čtvrti, kterou chce RPG vytvořit mezi ulicemi Nádražní, Sokolská, 30. dubna a Zborovská," naznačil primátor.

Ve 14 patrech věžového domu podle něho pracuje zhruba 30 úředníků magistrátu, město pronajímá prostory také neziskovým organizacím. "Oprášili jsme projekt na půdní vestavbu v Nové radnici, kam bychom své úředníky mohli přesunout. Charitativním organizacím pomůžeme najít jiné přijatelné prostory k pronajmutí. Nemyslím si ale, že by měly problém je v Ostravě najít," řekl Kajnar.

Prodejní cenu pozemku a věžového domu město zatím nestanovilo. Znalci odhadují, že jejich hodnota by se mohla pohybovat mezi 30 až 45 miliony korun, upřesnil náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS).

Skupina RPG se sídlem v Amsterdamu vznikla po rozdělení společnosti OKD loni v červnu, kdy majitelé OKD převedli většinu aktivit nesouvisejících s těžbou uhlí do nástupnických společností.