Český hydrometeorologický ústav informoval, že silná bouřka se vyskytuje na Jesenicku a Krnovsku. Pozvolna postupuje k východu. „Na stanici Zlaté Hory spadlo 33,4 mm srážek za půl hodiny,“ napsali na sociální síť X (dříve Twitter) hydrometeorologové.

Noční čelo bow echa zachycené u Kroměříže, srpen 2023..
Na Moravu a Slezsko se ženou silné bouřky. Hrozí kroupy a přívalové deště

K několika desítkám událostí spojených převážně s čerpáním vody ze sklepů vyjížděli také hasiči na Opavsku. „Od 20:40 do současné chvíle jsme řešili 37 událostí spojených s čerpáním vody, všechny v okrese Opava. Situace se uklidňuje, víceméně vše sklepy, bez zranění,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák pro Denik krátce po desáté hodině večer.

Další následky bouřky v Česku

Vydatná bouřka byla i v jihomoravských Boskovicích, kde přívalový déšť vytvořil velkou lagunu v Komenského ulici a voda zablokovala provoz. Před sedmou hodinou večerní tam hasiči měli asi dvacet zásahů, většinou odčerpávali vodu ze zatopených prostor.

Jak informovali hasiči Pardubického kraje, silné bouřky se přehnaly Moravskou Třebovou. „V 15.17 byla na operační středisko přijata zpráva o zvyšující se hladině potůčku, který se mění v řeku. Při příjezdu profesionální jednotky Moravské Třebové a dobrovolných jednotek Staré Město a Městečko Trnávka již byla hladina po okna rodinného domu,“ uvedli.

Blesková povodeň v Moravské Třebové:

Zdroj: Město Moravská Třebová

Hasiči začali vodu odčerpávat. Asi po hodině, kdy se jim to podařilo, začali s úklidem bahna. „Další událost byla ohlášena 15.20 v místní části Udánky, postupně voda začala zaplavovat sklepy i v jiných částech a událostí začalo přibývat. V současnosti mají hasiči ještě plné ruce práce a události řeší postupně podle jejich naléhavosti,“ dodali.

Meteorologové už dříve varovali, že se v některých regionech mohou vyskytnout přívalové srážky s úhrny až 40 milimetrů. Hrozí také nárazy větru o rychlosti zhruba 70 km/h a padat mohou až dvoucentimetrové kroupy.