V souvislosti s bouřkami, které procházely Moravskoslezským krajem, řešili hasiči k pondělní půlnoci sto dvanáct událostí,“ sdělila v v úterý ráno tisková mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Jednalo se především o spadlé stromy a jejich části, pouze ve třech případech šlo o poškození střech. V případě okresu Bruntál měli hasiči 13 zásahů, na Opavsku 27, na Novojičínsku 32, na Ostravsku 27, na Karvinsku 6 a na Frýdecko-Místecku 7. 

Platí i riziko před požáry

Vedro zatím nepoleví, ve východní polovině budou dnešní odpolední teploty přesahovat 31 stupňů Celsia. I přes očekávané srážky upozornění na riziko vzniku požárů zatím zůstává v platnosti pro většinu Česka, přičemž v severozápadních krajích, středních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě je toto riziko vysoké. Uvedl to odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dolní nádrž elektrárny Dlouhé Stráně, konec června 2023
VIDEO: To hned tak neuvidíte. Pohled na vypuštěné Dlouhé Stráně v Jeseníkách

„Kvůli nejisté lokalizaci srážek zatím ponecháváme výstrahu před nebezpečím vzniku a šíření požárů beze změny, tedy pro většinu území ČR, a budeme ji aktualizovat v dalších dnech," komentovali počasí meteorologové.

Třicetistupňové vedro

Od úterý podle nich ale bude nebezpečí požárů díky deštivějšímu a chladnějšímu počasí zřejmě zmírňovat.

Přes střední Evropu nyní postupuje zvolna k východu zvlněná studená fronta, před kterou do ČR proudí teplý vzduch. Na Moravě, ve Slezsku a ve východní polovině Čech tak v pondělí odpoledne meteorologové očekávají ještě třicetistupňové vedro, na jihu Moravy může být ojediněle a krátkodobě i kolem 33 stupňů.

Otevření kompletního obchvatu Frýdku-Místku, 24. 7. 2023.
Nůžky, páska, šampaňské. Obchvat Frýdku-Místku byl oficiálně otevřen

V jižních Čechách, na Vysočině a v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji se pak od dnešního poledne do půlnoci lokálně objeví silné bouřky. Vedle silného větru je může doprovodit přívalový déšť nebo krupobití.