Termíny, fakta, stav příprav a připomínky. To byla hlavní témata pondělního setkání obyvatel Dolní Lutyně a Věřňovic se zástupci státu a kraje. Ti přišli poprvé veřejně prezentovat plán na vybudování průmyslového parku na pozemcích mezi dolnolutyňskou částí Nerad a Věřňovicemi. Zájem o tento prostor o rozloze 280 hektarů má údajně soukromý investor, který by tam chtěl postavit továrnu na výrobu baterií do elektroaut.

Čtveřici zástupců CzechInvestu, ministerstva průmyslu a obchodu, agentury Moravskoslezské investice a development (MSID) a Moravskoslezského kraje v sále tamního kulturního domu „vítali“ místní vlaječkami s nápisy I love Věřňovice a NE! Gigafactory.

Z Věřňovic zní: NE gigafactory!

Řečníci zhruba dvěma stovkám přítomných nejprve vše vysvětlovali a poté odolávali desítkám jejich dotazů. Dle reakcí lidí v sále však jejich odpovědi uspokojily jen málokoho.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 25. března 2024, Havířov.
Rakušan v Havířově zakončil své turné debat, ty teď převezmou Nerudová a Farský

Přestože zástupci státních i krajských institucí opakovaně zdůrazňovali, že vše je teprve na začátku, bude probíhat průzkum území. Mezi lidi přijeli s informacemi, ale řada přítomných dávala hlasitě najevo, že je vše jasné a předem domluvené. Lidem hodně vadí také to, že se nedozvědí jméno investora, který má o toto území zájem.

„Žádného dobrého souseda nechceme!“ vzkázali Dolnolutyňští čtveřici řečníků, kteří jim přišli představit projekt gigafactory, jež by měla vzniknout ve čtyřech fázích v průběhu nejbližších 15 let. Reagovali tak na slogan z nedalekých Nošovic, kde automobilka Hyundai hlásá, že „je Nošovickým dobrým sousedem.“ Z řad přítomných v sále zazněla také informace, že Moravskoslezský kraj je rekordmanem v zabírání zemědělské půdy a lesů.

Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek řekl, že obec zřejmě v této věci vyhlásí referendum. "Zatím přemýšlíme nad formulací otázek. Hlasování zřejmě budeme směřovat k termínu voleb do Evropského parlamentu," prohlásil Buzek.

Brownfield nevyhovoval

Místním vadí, že stát plánuje zabrat a nechat zastavět poslední kus přírody a ohrozit chráněné území, včetně řeky. „My jsme investorovi nabízeli brownfield na Barboře u Karviné, ale chtěl Věřňovice. Vyhovuje mu poloha tohoto místa z hlediska logistiky, blízkost dálnice i železnice,“ řekl Petr Oczko z ministerstva průmyslu a obchodu.

Karviná, bytový dům v ulici Na Vyhlídce, březen 2024.
Ostudy Karviné, 6. díl. Zanedbaný dům Na Vyhlídce hyzdí okolí gymnázia

Zástupce CzechInvestu David Petr několikrát připomněl, že veškerá jednání jsou teprve na začátku. „Kraj umožnil zahájení průzkumu území z hlediska ekologického a biologického. Můžeme tak zadat zpracovat matematický model záplavového území a protipovodňová opatření, dále nechat zhotovit dopadovou studii zaměřenou na kapacity občanské vybavenosti, bydlení a zaměstnanosti,“ řekl Petr.

Zdůraznil, že setkání s obyvateli Dolní Lutyně má být o tom, aby se otevřeně mluvilo o všem pozitivním i negativním, co by případná stavba gigafactory lidem v obci přinesla.

Investor by chtěl vyrábět do 4 let

Novou informací pro všechny v sále byl termín, kdy by chtěl investor, v případě že gigafactory v tomto místě postaví, začít vyrábět. A to v roce 2028.

Doubrava. Základní škola.
Politika a napětí v Doubravě. Rodiče a učitelé jsou proti výměně ředitelů škol

„Do konce roku 2024 se předpokládá dokončení a vyhodnocení všech jmenovaných průzkumů. A pokud vše vyjde, hrubé terénní úpravy by mohly začít na přelomu let 2025 a 2026,“ řekl zástupce CzechInvestu.

Zmínil také, že pokud by na katastru obce fungoval takovýto průmyslový park, pro obec by to znamenalo až 100 milionů korun jako příjmy obce na dani z nemovitosti.

Podle průzkumu lidé strategického investora vítají

Náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková přiznala, že chápe, že takovýto průmyslový park je přínosem pro lidi, kteří bydlí dále od Lutyně. Sama si prý odpor proti takovému projektu pamatuje z doby, kdy se připravovala stavba zóny v Nošovicích.

Podle průzkumu, který pro Moravskoslezský kraj a rozvojovou agenturu MSID realizoval analytický ústav STEM v únoru letošního roku, dvoutřetinová většina obyvatel v produktivním věku žijící v okresech Ostrava a Karviná souhlasí se stavbou objektu pro nového velkého zaměstnavatele na dosud nezastavěné zelené ploše. Častěji tento názor údajně zastávají obyvatelé Karvinska, kteří jsou v porovnání s Ostravany méně spokojení s nabídkou práce v Moravskoslezském kraji.

Na těchto pozemcích v ulici V Olšině v Petřvaldu má vyrůst obchodní centrum Billa.
Petřvald čeká na supermarkety. Zástupci Lidlu i Billy zatím mlčí

Podle hejtmana i lidí z CzechInvestu je v Česku nedostatek velkých prostor, které by stát mohl nabídnout velkým investorům. Podle zástupců kraje i ministerstva průmyslu a obchodu je plocha v Dolní Lutyni svou rozlohou nejvhodnější v České republice.

O projektu Průmyslový park Lutyně

Projekt průmyslového parku v Dolní Lutyni je podle zástupců státu a kraje projektem zásadního významu s vysokou přidanou hodnotou, který může výrazně pomoci Moravskoslezskému kraji ve vyrovnání se s ekonomickou transformací. Ve hře je totiž až sedm tisíc pracovních míst. Pokud by nakonec jednání se strategickým investorem zkrachovala, bude zóna, pokud tedy opravdu vznikne, připravená pro případného jiného investora.