Co Vás k turistice přivedlo?

Nikoliv co, ale kdo. Pro turistiku mne získal v roce 1962 můj bezvadný třídní učitel Rudolf Reif. Byl to už starší pán, sám chodil pravidelně na hory a brával nás s sebou na výšlapy do Beskyd. Sraz byl vždy v neděli ráno na Frýdlantském nádraží (dnešní Ostrava-střed), to proto, že v sobotu jsme tenkrát ještě chodili do školy… A šlapali jsme na Smrk, na Kněhyni, na Ondřejník, na Lysou – prostě každý týden to bylo někam jinam. Naši mne pouštěli a byl jsem za to rád, chození po horách se mi líbilo. Jenže v dalším školním roce už náš třídní ve škole nebyl a vlastně dodnes nevím, kam odešel a jak prožil svůj podzim života…

Co si mohu představit pod pojmem „činnost Klubu českých turistů"?

Máme velmi rozmanitou činnost pro všechny věkové kategorie, spojenou s aktivním pobytem v přírodě. Naše aktivita je nejvíce viditelná na značených turistických cestách. V našem kraji máme přes tři tisíce kilometrů značených pěších turistických tras a pečujeme o více jak dva tisíce kilometrů cyklostezek. Značkařské práce zajišťuje 134 značkařů a 50 cyklorevizorů. Práce v terénu není hrazena, v krajském rozpočtu však máme vyhrazenou určitou částku na materiální zajištění a cestovní náklady. V našem kraji máme přes pět tisíc členů a největší mládežnickou základnu z celé republiky, 60 turistických oddílů mládeže! Pořádáme nejrůznější akce, pro naše členy i veřejnost – pochody, výstupy na vrcholy, srazy, cyklovýpravy, táboření, lyžařské přejezdy atd..

Co obnáší funkce předsedy pro Moravskoslezský kraj?

Z právního hlediska jsem jedním ze tří statutárních zástupců, které si členská základna v našem kraji zvolila. Máme výbor, který se schází jednou měsíčně, k tomu pracuje řada rad a sekcí. Jednáme o značení, o činnosti mládeže, o programu, o turistice zdravotně postižených, nebo o chatách. Je toho prostě moc, a kdybych kolem sebe neměl lidi zapálené pro věc, tak by to nešlo zvládnout.

V loňském roce jste se rozhodl pro odchod do důchodu, funkci předsedy už ale vykonáváte 28 let. Jak se Vám podařilo skloubit práci, turistiku a ještě rodinu?

Bez výborného rodinného zázemí, pochopení manželky a toho, že turistika je pohybovou aktivitou pro celou rodinu, by to, co dělám, nebylo vůbec možné. Moc za to své rodině děkuji.

Které místo našich hor je Vaším favoritem?

Mám moc rád Oderské vrchy, toulání po nich je úžasné. Nádherné jsou Jeseníky, které jsem taky prochodil po většině turistických cest, nejvíce ale ze všech hor v současnosti, i s ohledem na blízkost z mého bydliště, jsou Těšínské Beskydy a jejich značené i neznačené chodníky a stezky.

Jak často vyrážíte na túru, nebo zkrátka na hory?

Jezdíval jsem na hory každý týden, teď jsem rád, když se mi to podaří dvakrát měsíčně. Ale taky se snažím chodit, kdykoliv je k tomu příležitost, nemusí to být jen na horách. Vždyť příroda je u nás hezká v každém ročním období a zajímavé trasy lze najít i v nížinách našeho regionu.

Jak je to s turisty – nepořádníky, kteří vyhazují papírky a jiné odpadky. Jsou lidé v posledních letech více ohleduplní k přírodě, nebo je to pořád stejné?

Pro ekologickou osvětu stavíme naučné panely, které vnímavým umožní pochopit, jaký čas potřebuje příroda k likvidaci určitých odpadů. Naši mladí turisté pravidelně čistí např. žlutou trasu naučné stezky na haldu Ema v Ostravě, obdobně i turistické trasy vedoucí na vrchol Lysé hory, ale i jinam. Není nám to jedno, jak příroda vypadá. Nechápeme, proč tam odpadky nevychovanci nechávají… A odpadků sebereme každoročně několik set kilogramů!

Připravujete teď nějaké akce, na které byste chtěl čtenáře pozvat?

Už tradičně v období kolem Nového roku zveme v rámci hesla „Turistika pro všechny" veřejnost i naše členy na několika místech kraje na Novoroční čtyřlístek. Turisté půjdou na haldu Ema, na Praděd či Šelenburk, na Hončovu hůrku, na Prašivou, na Landek… Je to vlastně též současně charitativní akce, z výtěžku financujeme turistické cesty pro vozíčkáře. Už jich máme v republice jedenáct, v kraji zatím jen jednu, u Rehabilitačního ústavu v Hrabyni.

Jak strávíte Vánoce nebo Silvestr? Doma, nebo na horách?

Dobrá otázka, snadná odpověď. O Vánocích jsem doma nebo na rodinných návštěvách. A na Silvestra zřejmě budu hlídat vnoučata, tedy opět doma. Na hory se chystám před Silvestrem a na Novoroční čtyřlístek půjdu někam hned na Nový rok. Pozdravit se s přáteli a popřát hodně zdraví i pohody a spokojenosti. To přeji i všem čtenářům. A pojďte s námi do přírody! Turistika je skutečně pro každého!