Právě s tou myšlenkou přišel na čtvrtečním zastupitelstvu Antonín Barák z klubu ANO. „Ty diskuze kolem útulku, jak ho město spravuje, co dělá špatně, a jak by to ten nebo onen uměl dělat lépe, mě přivedly k myšlence, svěřit provoz útulku tomu, kdo se přihlásí a splní samozřejmě potřebná kritéria," řekl ke svému návrhu na zastupitelstvu Antonín Barák.

Souhlasí i vedení města

Jeho nápad kvitoval i primátor Tomáš Hanzel.

„Já budu první, kdo pro to zvedne ruku. Vyhovíme názorovým proudům, které město napadají, že se o zvířata stará špatně a dáme šanci jiným, ať se ukáží. Samozřejmě vypíšeme veřejnou soutěž a nový provozovatel bude mít k dispozici tu stejnou sumu peněz, jako má útulek na provoz dnes, kdy ho spravuje město," řekl k situaci karvinský primátor.

Slovo nedostala

Do diskuze se chtěla přihlásit i Dana Bílkova, iniciátorka petice proti zákazu venčení psů z darkovského útulku v zimních měsících. Protože je ale z Albrechtic, musí v případě, že chce veřejně promluvit k zastupitelům v jiném městě, udělit souhlas s jejím vystoupením právě zastupitelé. A ti karvinští byli proti.

Proč nemohou psíci na procházku?

Kauza kolem karvinského psího útulku se táhne již několik týdnů. Lidem, kteří se staví na stranu zmíněné Dany Bílkové a její petice, vadí především výše uvedený zákaz venčení karvinských psů dobrovolníky během zimních měsíců. Ve většině ostatních měst se totiž takové venčení běžně děje po celý rok. „Pro psy z útulku je každý kontakt s člověkem a možnost jít z kotce ven nesmírně důležitá. Pes tak neztrácí kontakt s okolím, venčení prospívá i jeho psychice a podobně," říkají odborníci na danou oblast.

Starost ošetřovatelů

Provozovatel karvinského útulku se ale brání tím, že při současném počtu zaměstnanců, počtu psů a dalších technických podmínkách v zimním období, není venčení pro dobrovolníky zvládnutelné. Psi prý nedostatkem pohybu a kontaktu s lidmi netrpí, protože je během zimy pravidelně pouštějí z kotců a věnují se jim sami tamní ošetřovatelé.