Na projektu Šestka spolupracují strážníci, město Karviná, místní obyvatelé, lidé, kteří v lokalitě podnikají či majitel většiny tamních bytů, firma Residomo (dříve RPG Byty). „V současnosti má spolek dvanáct členů," uvádí ředitel Městské policie Karviná, Petr Bičej, který spolek zároveň vede.

„Užiteční mohou být i ti, kteří se členy nestanou, ale budou ochotni spolupracovat s městskou policií. Chceme, aby strážníkům dávali zpětnou vazbu, byli iniciativní a nebáli se dát podněty ke zlepšení," doplňuje mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz.

Jak ukazuje samotná praxe, cíl spolku je sice skvělý. Ale. „Je zde silná koncentrace obyvatel, kteří zneužívají sociální dávky a vyznačují se absencí životních cílů, které jsou typické pro majoritu, tedy vzdělání, práce a další. Tito lidé vyznávají krátkodobé životní strategie, kdy nejsou schopni odložit požitky a vše musí mít hned, aniž by zvažovali následky," nebojí se popsat bez servítek situaci ředitel karvinských strážníků.

A zatímco v celém regionu podle policejních statistik klesá kriminalita, na Šestce je veselo pořád.

Firma Residomo přitom tvrdí, že zde už proinvestovala okolo 300 milionů korun.

„Do bezpečnostních kamer, zavedení domovnické služby, zřízení základny soukromé bezpečnostní agentury, instalace elektronického zabezpečovacího systému a další. Přesto stále nezmizel pocit, že v této části města není zcela bezpečno," říká mluvčí Residomo s tím, že i tato skutečnost stála za založením spolku Šestka.

SLUŠNÍ V. UŘVANÍ

Slušných lidí přitom v lokalitě žije stále dost. Mnohdy jde o starousedlíky a seniory. Ti pak žel ve svém věku hůře čelí různým nepříjemnostem a nejsou schopni razantně se bránit a udělat si v okolí pořádek. Mezi normálně žijící lidi ale patří i mladší věkové skupiny.

„Chceme mít v každém tamním domě alespoň jednoho člověka, který s námi bude pravidelně komunikovat a upozorňovat na problémy přímo z praxe. V současnosti s námi takto spolupracuje okolo šedesáti lidí," říká k tomu šéf karvinských strážníků.

„Z pohledu městské policie budeme dál pokračovat ve spolupráci se všemi subjekty, které jsou zapojeny do projektu Koordinované bezpečnosti, budeme nadále důsledně řešit nepřizpůsobivé, kteří svým uřvaným způsobem života obtěžují slušné lidi," dodává.