A nebyl téměř nikdo v sále, kdo byl s bezpečnostní situací Orlové spokojen. „Už třikrát mě vykradli. Pak jsem si zamřížoval okna a mám klid," svěřil se před diskuzí Lubomír Kania. Nad otázkou, co by pomohlo situaci v Orlové, dlouho nepřemýšlel. „Měla by se změnit legislativa. Dnes vám někdo vleze na pozemek a vy se nemůžete pořádně bránit, abyste pak nešli sedět," vysvětlil muž.

Podle ministra vnitra v demisi je největší problém v tom, že se za posledních několik let ztenčily řady policistů na obvodním oddělení. „Zatímco v roce 2010 tady bylo 59 policistů, tak nyní je to pouze 47. Velitel tedy nemá možnost posílat do ulic tolik mužů, kolik by bylo potřeba," vysvětlil Martin Pecina.

Takové snížení stavu o dvacet procent se podle jeho slov musí na bezpečnostní situaci projevit.

Podle něj by se měl tento stav napravit příští rok, kdy by se mělo nabrat tisíc policistů v celé České republice.

Z toho dvě stovky by mělo přijít do Moravskoslezského kraje.

Okamžitě přišel dotaz, kolik z těch dvou set policistů se dostane právě do Orlové. „Vychází to zhruba na poloviční napravení toho počtu, to znamená, že když vám tady ubylo dvanáct, tak dostanete šest," prozradil ministr vnitra.

Diskuze se nemohla vyhnout také tématu nepřizpůsobivých obyvatel. Jedna z tazatelek upozornila na dvojí metr, který podle ní mají české soudy.

„Známe případ z Chotěbuze, kdy se člověk bránil, protože někdo vniknul na jeho území a byl za to potrestán, jiný případ, kdy byli v severních Čechách napadeni Romy jdoucí občané a řešilo se to jinak. Jak to vyřešit, aby řádný občan nebyl trestán za to, že je řádný občan," zeptala se Orlovanka.

Podle Martina Peciny jde jen o mediální fikci. Nelze prý říct, že by byli Romové nějak upřednostňováni a že by za spáchání stejného trestného činu nešli do vězení.

Podle něj vždy záleží na situaci. „Když budete soudce a přijde za vámi člověk, kterému se zloději hrabali v dílně a on měl strach a najednou vystřelil a trefil jednoho z nich, tak to se dá posuzovat jako nutná obrana. V okamžiku, kdy ti zloději začnou utíkat a on toho jednoho trefí do hlavy, tak to už je rozdíl. I když mu třeba tu dílnu pětkrát vykradli," uvedl Martin Pecina.

Romové si prý mají udělat pořádek sami. „Není třeba měnit nějaké zákony, ale pomoci jim, ať si udělají pořádek mezi sebou. Udělat asistenty prevence kriminality, brát ty nejlepší z nich k městské i republikové policii, protože oni mají ve své komunitě autoritu a jsou schopni si udělat pořádek," dodal ministr vnitra.