Kam na sladkou šťávu z vinných hroznů zajít? Nejčastěji najdete vinotéky v hypermarketech a obchodních centrech. Jednou z mála výjimek je Gurmán shop na Národní třídě, kousek od kina Centrum. Právě tady nabízejí červený burčák, a sice z odrůdy rulandské modré.

Šťáva z bílých hroznů pochází z Maďarska, tudíž podle české legislativy to není burčák, nýbrž částečně zkvašený hroznový mošt. Litr z odrůdy muškát koupíte za 80 korun.

Z prodejen pronášel kdeco. Třeba nářadí.
Karviná, Havířov, Český Těšín. Všude kradl, neplatil, a tak za to zaplatil

Právě v pátek 15. září přivezli 600litrový tank s bílým burčákem do vinotéky V&D, Víno&destiláty, kterou najdete v hypermarketu Globus. Hrozny jsou z odrůdy Müller Thurgau z vinařství Dufek a litr stojí 99 korun.

Jak potvrzují lidé z vinoték, podzimní sladkých zkvašený nápoj je mezi Havířovany velmi oblíbený. „Denně prodám tak 100 litrů denně,“ říká Karolína Bužková, vedoucí Vinotéky Pavlovín v OC ELAN. Momentálně mají jen burčák bílý, odrůdu Müller Thurgau, litr za 85 korun. Na počátku příštího týdne by měli mít k prodeji i burčák červený.

Srovnání cen benzinu u čerpací stanice stejné značky v Karviné a polských Žibřidovicích. Na snímku benzinka Orlen v Žibřidovicích. 14. září 2023.
Řidiči z Karvinska už zase tankují v Polsku. Rozdíl v cenách činí až šest korun

Obyvatelé městské částí Bludovice to pro burčák mají nejblíže do OD Kaufland u zimního stadionu. V tamní vinotéce Staroveské centrum vína nabízejí burčák z Moravského muškátu, tedy bílý. Litr za 89 korun. Odrůdy se střídají, mívají mošt i z odrůdy Müller Thurgau. „Zájem je obrovský, před víkendem prodám i 150 litrů,“ řekla Deníku prodavačka. Také jste byli mezi kupujícími?

Kam pro burčák v Havířově?

V&D Víno&destiláty Vinařsrví Dufek, (HM Globus): bílý burčák, Müller Thurgau, 99 Kč/l

Vinotéka Pavlovín, Vinařství Velké Pavlovice, OC ELAN: bílý burčák Müller Thurgau, 85 Kč/l

Staroveské centrum vína, Kaufland, U Stadionu: bílý burčák Muškát moravský, 89 Kč/l

Gurmán shop, Národní třída: bílý částečně zkvašený hroznový mošt (muškát), 80 Kč/l a červený burčák (rulandské modré) 105 Kč/l