Především vztek a zoufalství vyvolává mezi obyvateli Koukolné v Dětmarovicích neplánovaná silniční zkratka, která po nedávném uzavření silničního nadjezdu mezi Dětmarovicemi a Petrovicemi vznikla na jedné z místních účelových komunikací.

Cestu pod rybníkem Větrov, na které až do nedávna platil zákaz vjezdu a kterou zdejší obyvatelé označili příznačně jako Buvolí stezku, obec „otevřela“ především kvůli několika závadským řidičům, kteří do Dětmarovic dojíždějí za prací a jinými povinnostmi.

Úzkou silnici však začali v neúnosné míře (zne)užívat i řidiči z Petrovic a Polska, kteří si tak zkracují několikakilometrovou objížďku přes Karvinou. Jen pár týdnů po uzavření nadjezdu je tak zdejší cesta prakticky zničená.

NAMÍSTO SILNICE TANKODROM

„Povrch je úplně vymletý, díry jako na tankodromu a většina řidičů stejně jezdí jako prasata. Je to děs,“ přibližuje situaci jedna z rozzlobených obyvatelek Koukolné.

„Jezdí tady snad celé Petrovice a Závada, a třeba ráno prostě nemáte šanci vyjet z domu. Navíc je cesta úzká a dvě auta se na ní nevyhnou, a tak je všechno kolem rozježděné,“ potvrzují její slova zdejší lidé, kteří se v některých případech rozhodli chránit pozemky po svém a okraj silnice ohradili tak, aby řidiči při vyhýbání protijedoucímu vozidlu nemohli rozrývat jejich příjezdové cesty či pole.

Podle zástupců obcí přitom oficiální objízdná trasa pro dojezd z Dětmarovic do Petrovic a zpět, která byla stanovena po dohodě s policií přes Karvinou po ulicích Bohumínské, Nádražní, Ostravské a Rudé armády, vyhovuje veškeré dopravě, a není proto důvod k tomu, aby ji řidiči nerespektovali.

„Cestu pod rybníkem Větrov jsme ,otevřeli' na vcelku naléhavou žádost občanů Závady a vedení obce Petrovice. Možnost zkratky jsme původně připustili jen pro několik občanů Závady, kteří bydlí v těsném sousedství našeho území.

Obavy se ale rychle naplnily a místní komunikaci začalo používat mnoho řidičů nejen ze Závady, ale i z Petrovic a ze sousedního Polska,“ informoval starosta Dětmarovic Ladislav Rosman s tím, že počet projíždějících vozidel je nadále neúnosný, proto obec požádala Magistrát města Karviné a Policii ČR o navrácení dopravních značek, které vjezd motorových vozidel na místní komunikaci zakazují.

Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové začal zdejší úřad situací řešit ihned po obdržení žádosti starosty.

„Před necelými dvěma týdny proběhlo jednání s obcí Dětmarovice, na kterém nechyběli ani zástupci policejního dopravního inspektorátu. Konečné rozhodnutí v souvislosti se zmiňovanou komunikací však v této chvíli ještě neexistuje,“ uvedla Swiderová s tím, že další setkání se zástupci obcí Dětmarovice a Petrovice, stejně jako se zástupci policejního dopravního inspektorátu, by mělo na karvinském magistrátě proběhnout ještě dnes.

ZPÁTKY K ZÁKAZŮM?

„Vzhledem k požadavkům obou dotčených obcí budeme usilovat o to, aby došlo k regulaci projíždějících vozidel na zdejší komunikaci, tedy k obnovení zákazu vjezdu. Jestli zástupci obcí opatření schválí, budou policisté na dodržování dočasné úpravy dohlížet,“ doplnila mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.