Líbí se vám Czechia, zkrácený anglický název pro Českou republiku?
Martin Žídek,
24 let, Opava:
Název Czech Republic není pro cizince problém, jenom je to pro ně opravu trochu zdlouhavé. Nakonec, my také používáme v češtině pouze Česko, takže v cizím může být Czechia. Nelíbí se mi ale styl, kterým to bylo odsouhlaseno.

Forman Macura,
42 let, Ostrava:
Nad tímto problémem jsem neuvažoval, ale slyšel jsem o něm. Snad jediné, co by mi vadilo, je koncov ka -kia, protože nemám rád auta Kia.

Demeter Kolman,
63 let, Ostrava:
Slyšel jsem o tom v televizi a myslím si, že firmy, které používají Made in Czech Republic, budou mít problém tu změnu finančně zaplatit.

Libuše Langmannová,
31 let, Nový Jičín:
Nelíbí se mi to. Zní to, jako by v tom názvu byly zahrnuty jen Čechy. Navíc mi přijde, že se někdo zase nudí…

Patricie Jonášová,
11 let, Frýdek-Místek:
Tento název pro Českou republiku se mi vůbec nelíbí. Protože jsem nad tím ale nepřemýšlela, vhodnější varianta mě momentálně nenapadá.

Martin Kurz,
43 let, Karviná:
Moc to nesleduji, ale z médií se ke mně ty informace i polemika kolem nich donesly. Za sebe mohu jen říct, že název Czech Republic mi vyhovuje a líbí se mi mnohem více než ta novinka.

Petr Dvorský,
48 let, Krnov:
Moc mi to nesedí, je to nezvyk, ale nijak zvlášť to neřeším.

Reprezentační dres země známé jako Czech Republic například oblékal karvinský hokejbalista Martin Kurz, který u repre působí dodnes. Nyní jako asistent trenéra hokejbalistů do 20 let.

„Řeknu to asi takto. Na minulém mistrovství světa jsme s naší juniorkou hráli jako Czech Republic a až letos pojedeme obhajovat medaile, rád bych, abychom reprezentovali pod stejným názvem," uvedl úspěšný karvinský sportovec.

Naopak proti rozhodně není například havířovský primátor Daniel Pawlas. „Jednoslovný název jsme měli mít už dávno. Používání Czech republic mi přijde nesmyslné: republic je obecný název státního zřízení. To přece mají všichni republika, království, knížectví a tak dále. Ale nikdo ho v oficiálním názvu nepoužívá. Jen my a Středoafrická republika," říká.

Jsme přeci tři země

Jeho kolegové na radnicích dalších měst okresu to ale většinou vidí jinak. „Mně osobně se to nelíbí," řekl jasně a stručně karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Stejný názor i má jeho náměstek Miroslav Hajdušík. „Maximálně bych si představoval zkratku Czech, ale mně opravdu víc vyhovuje pojmenování Czech Republic," řekl.

A podobně to vidí třeba také v Orlové. „Ke změně názvu není důvod, navíc by to vyvolalo i zbytečné finanční náklady," řekla orlovská místostarostka Renata Potyšová.

„Nový návrh se mi nelíbí, navíc nás takto nikdo ve světě nezná. Z názvu Czechia ani nevyplývá, že obsahuje tři země Českou, Moravskou a Slezskou," podotkl k tématu starosta Orlové Tomáš Kuča.

Oslovení politici se pak spíše přiklonili k názoru, že o názvu naší země pro zahraničí by měli mít právo rozhodovat všichni obyvatelé společně, například tedy formou referenda.

Podle jiných by tento akt byl zbytečný, stejně jako jsou podle nich i příliš žhavé emoce, které slovo Czechia mnohdy budí.