Jiří Vlk se závěry znalců nesouhlasí a chce se bránit. „Napsal jsem stížnosti a příští týden ji v Praze předám na příslušných místech,“ řekl Deníku pilot Jiří Vlk.

O co přesně šlo? Do vrtulníku pilotovaného Vlkem při stoupání údajně narazil cizí předmět, který poškodil ocasní vrtulku, čímž na vrtulníku vznikla škoda milion korun. Ke srážce došlo 200 metrů nad zemí, přičemž drony mohou létat pouze do výšky 120 metrů. Podle Vlka 95 procent takových nehod končí pádem stroje. V tomto případě se tak naštěstí nestalo.

Experti srážku s dronem vylučují

Znalci, kteří případ šetřili, jsou ale toho názoru, že pilot pravděpodobně podcenil přistávací manévr nesprávně provedeným přeletem přes výškovou překážku v blízkosti místa dosednutí.

Nehoda v těrlickém Hradišti, 1. listopadu 2023.
Nehoda v Těrlicku: auto ve sloupu, spolujezdkyni museli vyprostit hasiči

Jiří Vlk nesouhlasí. „Muselo to být ve vzduchu. Ten předmět musel být malý a vrtule ho asi odhodila,“ hájí svou verzi o srážce vrtulníku s cizím předmětem třiapadesátiletý pilot.

Znalci mají názor jiný. Podle jejich zjištění se prý nehoda nestala ani na pilotem uvedeném místě, a uvádějí dvě jiná. Vycházejí ze záznamů o letu, které jim pilot poskytl zpřístupněním záznamů aplikace v mobilním telefonu.

Ilustrační foto.
Řidiči, pozor, nové radary i semafory na Karvinsku? Obce chtějí zklidnit dopravu

Jiří Vlk závěry vyšetřovací komise Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v čele s předsedou Josefem Bejdákem odmítá. Tvrdí, že jeho stroj poškodil dron, protože na vrtulce byly na jednom místě stopy zinku. Zpráva jej potvrdila na jedné z nečistot. „Zinek je součástí obalu baterie. Musel to tedy být dron,“ tvrdí pilot. Tomu ale neodpovídá stav vrtulky ani okolní části stroje.

Podle komise pilot pravděpodobně podcenil přistávací manévr nesprávně provedeným přeletem přes výškovou překážku v blízkosti místa dosednutí. „Rozsah a tvar mechanického poškození listu ocasní vrtulky svědčí o letmém kontaktu s hranou pevné, kovové překážky. Absence dílčích poškození v ocasní části, společně s chemickou analýzou poškozeného místa vrtulky nenasvědčují o střetu vrtulníku s leteckým modelem či dronem,“ uvedla komise.

Dýňové nebe v Havířově 14. října 2023.
Jak vypadalo dýňobraní v Havířově? Lidé obdivovali 250 kousků, džus i polévku

„V závěrech té znalecké zprávy jsou nesmysly. Například tvrzení, že jsem zavadil o mechanickou překážku. Ale já mám videozáznam z přistání, který dokazuje, že nic takového se nestalo,“ brání se Jiří Vlk.