Zatímco se v úterý na zasedání karvinského zastupitelstva vzrušeně debatovalo o tom, zda a za kolik prodá město obecní byty stávajícím nájemníkům, bezprostředně po hlasování, které privatizaci pozastavilo, neboť nikdo ze zastupitelů nebyl pro, se schválil záměr prodeje obecních bytů v městské části Karviná–Nové Město tzv. třetímu zájemci. Co to bude znamenat? „Záležitost bude řešit naše právní oddělení, vypíše se výběrové řízení a po jeho uzávěrce se vybere nejlepší nabídka,“ přiblížil náměstek primátora, který má na starosti městské finance, Jan Wolf (ČSSD).

Lidé si byty koupit nemohou

Přestože je to teprve záměr, v praxi to znamená, že nájemníci v přibližně 600 bytech ztratí možnost koupit byty do osobního vlastnictví. „Ano, pokud se vybere kupec, který byty koupí jako celek, pak tato možnost pro nájemníky padne,“ tvrdí Wolf. Podle něj si město ve smlově stanoví takové podmínky, aby byli nájemníci co nejvíce chráněni. „Nedokážu takto narychlo říci, co budou smlouvy obsahovat, ale určitě klauzule o tom, že nový majitel nemůže byty bezprostředně prodat jinému zájemci, nemůže svévolně zvedat nájemné a další podmínky, které by měly nájemníky chránit před případnou svévolí nového majitele,“ říká Wolf.

Zájemci o koupi určitě budou

Už před několika týdny veřejně deklarovala svůj zájem koupit buď všechny karvinské obecní byty nebo jen jejich část společnost RPG Real Estate, jež vlastní bývalé byty společnosti OKD. Mluvčí RPG Petr Handl zájem o karvinské byty potvrdil i po úterním zastupitelstvu. „Určitě je to pro nás dobrá zpráva. Máme už dokonce vypracovaný projekt s názvem Obnova městské části Karviná 6, který jsme už i představili vedení města,“ řekl Handl. RPG Real Estate totiž v této lokalitě vlastní něco kolem 5 tisíc bytů a chystá jejich postupnou revitalizaci. „Bylo by dobré, kdybychom měli všechny byty v této městské části a opravy by tak probíhaly komplexně,“ vysvětlil Handl. Náměstek primátora Jan Wolf uvedl, že kromě oficiálního zájmu RPG o žádném dalším potenciálním kupci neví. „Ovšem vzhledem k tomu, že byty jsou dnes velmi perspektivní a žádanou komoditou ke koupi, předpokládám, že nezůstane u jednoho zájemce,“ myslí si Wolf.