Zastupitelé včera rozhodli o tom, že přibližně 660 bytů, které město ještě v této městské části vlastní, nabídnou k prodeji. Velká většina tamních bytů je majetkem společnosti RPG Real Estate, tedy bývalých bytů OKD. Vedení města, které s tímto návrhem přišlo, se tak rozhodlo proto, že u velkého a ekonomicky silného vlastníka, který má vzejít z výběrového řízení, předpokládá seriózní přístup a záruku toho, že byty nezíská spekulant.

„Chceme tuto část města takzvaně postavit na nohy. Většinu bytů v části Nové Město vlastní společnost RPG a ta se také bude zřejmě ucházet o zbývající byty. Nechci tím ale říct, že tendr musí vyhrát právě tato firma,“ řekl karvinský primátor Tomáš Hanzel. Podle něj nemá město šanci tuto lokalitu, tyto byty vlastními silami zvelebit.

„Proto mají radní za to, že jeden nový solidní vlastník dokáže tuto lokalitu pozvednout a zkulturnit,“ tvrdí Hanzel. Zástupci opoziční KSČM vedení města vytkli, že nedodrželo podmínky, které klub komunistických zastupitelů radním dal. „Měl se provést průzkum, jak se na tuto záležitost dívají lidé, jichž se to týká, chtěli jsme, aby se o tom také dikutovalo přímo s občany. Tyto podmínky vedení města nesplnilo,“ tvrdí exprimátor Antonín Petráš.

Město nyní vyhlásí výběrové řízení, které bude vyvěšeno jednak na úřední desce, jednak na www stránkách města, a záměr zveřejní i formou inzerátů v celostátním tisku. Komu město byty prodá, by měli zastupitelé rozhodnout příští rok v červnu.