VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byty RPG: prodat či, pronajímat? Obě tyto varianty jsou stále ve hře

OSTRAVA - Zhruba 44 tisíc bytových jednotek v Moravskoslezském kraji nyní spravuje společnost RPG Byty patřící do skupiny RPG Real Estate (RPG RE). Bydlí v nich téměř 102 tisíc lidí.

12.10.2007
SDÍLEJ:

PETR SKRLA. Generální ředitel RPG Real Estate.Foto: DENÍK/Martin Pleva

Mnoho z nich je se stavem domu, který obývají, nespokojeno. Domáhají se proto oprav nebo prodeje bytů do osobního vlastnictví. O možné budoucnosti tohoto rozsáhlého bytového fondu hovořil Petr Skrla, generální ředitel skupiny RPG RE.

Nájemníci bývalých bytů OKD, dnes patřících skupině RPG RE, hořekují nad tím, v jakém stavu se jejich obydlí nacházejí. Kdy se s tím bude něco dělat? Nebo už se dělá?
Vnímáme reálný stav našeho bytového fondu. A nežijeme v iluzi, že ty byty jsou dobré. Stejně tak ale nemůže nikdo tvrdit, že jsou všechny špatné. Už jsme opravili stovky domů, od fasád přes okna až po střechy. Potřebujeme však mnohem více času na to, abychom našli správnou cestu, jak nejlépe tento rozsáhlý bytový fond celkově vyspravit, jak si s ním počínat.

Co to znamená, o čem tak dlouho přemýšlíte?
Dříve se investovalo všude a vlastně nikde. To, že jdou někam peníze, nebylo vidět. Nedocházelo ke komplexním regeneracím jednotlivých lokalit. Pro kvalitní bydlení jsou však podle mě podstatné čtyři aspekty. Nejen to, jak byt vypadá zevnitř, ale i tvář domu, jeho nejbližší okolí tvořící lokalitu jako celek, a také to, jaká je úroveň a dostupnost služeb pro nájemníky. Chceme proto najít soubory našich domů, kde pak ve spolupráci s městy a třeba i dotacemi z evropských fondů zregenerujeme celou oblast. Během čtyř let dojde k výraznému posunu kvality bydlení pro významnou část našich nájemníků.

Ve kterých částech kraje to bude? Kde se nacházejí ony soubory domů, které čeká revitalizace?
Větší projekty se chystají v Karviné 6, v Ostrčilově ulici v centru krajského města a v některých částech Ostravy-Poruby. Takovým způsobem už pak běží opravy na Hlavní třídě v Havířově, kde postupně renovujeme naše domy a město upravuje chodníky a zeleň v okolí. To jsem ale jmenoval jen velké projekty. Opravovat se samozřejmě budou i domy v dalších lokalitách.

Znamená to tedy, že chcete dále pokračovat v cestě pronajímání bytů?
Optimální strategie způsobu pronajímání našich bytů je záležitostí, o které nyní intenzivně přemýšlíme. Chceme nabízet bydlení různorodé skupině obyvatel. Mladým rodinám, studentům, lidem, jež se přistěhují za prací, starším občanům nebo třeba těm, kteří nechtějí mít starosti.

Proč by pro ně mělo být bydlení ve vašich nájemních bytech výhodné?
Náš hlavní zájem je mít spokojené nájemníky, kteří budou platit nájmy odpovídající kvalitě jejich bydlení. Přemýšlíme o rozdělení bytového fondu pro různé cílové skupiny. Chceme mít třeba v Porubě půdní byty pro studenty. Jiná kategorie bydlení pak bude pro rodiny s dětmi. I když nejsme dobročinná organizace, tak chápeme, že část bytového fondu by měla sloužit i nízkopříjmovým skupinám obyvatel. Nám se uvolňuje asi sto bytů měsíčně. Rádi bychom je pružně nabízeli těm, kteří by měli o daný typ bydlení zájem.

Jak ale nalákáte někoho, aby šel bydlet do domu, který zatím nepůsobí moc útulně?
Jak už jsem říkal - spousta lidí vnímá náš bytový fond jako špatný a zdá se jim, že se pořád nic neděje. Já bych to ale přirovnal třeba k závodům formule 1. Vstoupili jsme do rozjetého závodu s autem z roku 1960. Jsme v boxech a každý úplně šílí, co tam tak dlouho děláme. Ale ono zkrátka není možné hned vyrazit s tak zastaralým vozidlem. Nejdřív ho potřebujeme dostat do pořádku, abychom vůbec měli šanci uspět. Musíme řešit systém práce našich zaměstnanců, kteří čtyřicet let dělali věci úplně jinak. Musíme se zabývat způsobem, jak investovat, co opravovat. Řešit námitky a problémy. Komunikovat s nájemníky. To dříve nebylo zvykem. Vše je teď rozpracované a začíná to fungovat. Musíme někde začít a spravit auto, aby bylo schopné vyjet vůbec na trať.

Takže by měla skončit doba, kdy se opravovalo to, co nemuselo, a dál chátralo to, co spravit potřebovalo? Prostě se jen někam lily peníze, aby bylo možno vidět, že se aspoň něco děje.
Určitě se i v minulosti k opravám přistupovalo účelně, což znamená, že se renovovaly domy, které potřebovaly investice. Dnes je ale rozdíl v tom, že efektivněji směrujeme peníze tam, kde je to důležité pro města, a kde reálně může dojít ke zvýšení kvality bydlení pro naše nájemníky. Dříve se třeba v místě, kde nikdo bydlet nechtěl, udělala renovace, a naopak v atraktivní lokalitě se příšerným způsobem opravily dlažby. V tomto procesu chyběl selský rozum. Hledáme systém, jak dávat peníze tam, kde jsou potřeba. Aby třeba rodina, která přijde do opraveného bytu, nemusela vyhodit novou kuchyň, protože bude nevhodná. Aby zkrátka nedocházelo k investičním ztrátám.

Nemohli by se tedy stávající nájemníci nějak podílet na nutné rekonstrukci svého bytu a nečekat do nekonečna, až na ně přijde řada? Myslím tím, zda by nemohli získat od RPG RE nějaký příspěvek nebo slevu z nájmu za vlastní vynaloženou investici?
To se zdá jako dobrý nápad. Ale jak to realizovat? Když se nad tím člověk zamyslí, naráží na spoustu věcí, které nejprve musejí dobře fungovat, aby ten nápad nebyl paskvil. Racionální nabídka je, že třeba zafinancujeme nějakou věc, kterou nemáme prioritně v plánu, ale investici promítneme třeba na patnáct let do nájmu těch lidí. Problém je, že ne každý to přijme. Ale mělo by to být bráno i z jiného pohledu. Zateplení a regenerace paneláku stojí v průměru 350 tisíc korun na byt a nájemník pak uspoří dvaačtyřicet procent za energie. To je přece nesoulad. My investujeme a nájemník šetří.

Chcete říct, že přes přijmy z nájmu jsou pro vás opravy ztrátové…

Ano, uvedu příklad. Město Orlová s námi jedná o tom, co je možné udělat s některými našimi tamními domy. Regulovaný nájem znamená, že průměrný příjem z jednoho vchodu je tam pouze necelých deset tisíc měsíčně hrubého. Co za ty peníze můžeme udělat, když z nich kromě oprav platíme provoz, daně nebo pojištění? Je těžké po nás chtít, abychom do takového domu vložili desítky milionů korun na jeho opravu. To je návratnost nad sto let. Musíme tedy najít způsob, jak to vyřešit, a proto spolupracujeme s městy a krajem, zkoumáme možnosti jak získat dotace z EU.

Nebylo by tedy pro vás přece jen lepší ty byty prodat? Mnoho lidí po tom už dlouho volá.
A co by se pak reálně stalo? Těm lidem by se daleko více zvýšily výdaje na bydlení. Museli by si spravit dům sami, čímž by se zadlužili na desítky let. Navíc by se vůbec nezajímali o okolí, což je, jak už jsem říkal, pro bydlení také důležité. Navíc by si každý natřel fasádu dle svého kusu a z ucelených lokalit by vznikl pestrobarevný nesoulad. Díky tomu, že je bytový fond koncentrovaný u jednoho majitele, máme možnost pozitivně ovlivnit rozvoj celé oblasti.

Tak ještě jednou. Prodej ano, či ne?
Jasná vize, zda budeme naše byty dále pronajímat, nebo jestli je prodáme, bude známá na přelomu roku. Dáme lidem vědět, co mohou očekávat. Teď nemohu potvrdit ani jednu z variant. Jak jsem však již zmínil, jsou důvody i pro ponechání si větších seskupení domů. Možný prodej bytů však nevylučuji u solitérních objektů.

 
12.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavači potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v obchodě výhodou, potravinářský průkaz, dobrý zdravotní stav, Způsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku od 8.00 hod.do 18.00 hod.. Pracoviště: Tomáš bilý, tř. Dr. E. Beneše, č.p. 1155, 735 81 Bohumín 1. Informace: Tomáš Bílý, +420 732 339 300. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 9 460 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel 2. st. ZŠ - RJ, Děj. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9460 kč, mzda max. 12337 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specifika práce: Výuka žáků 7. - 9. ročníku (8 vyučovacích hodin - z toho 4 h ruského jazyka, 4 hodiny dějepisu), výuka pouze v úterý a čtvrtek, , Nabídky přijímáme: ihned, nejpozději do středy 26. 9. 2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola havířov-bludovice frýdecká, příspěvková organizace, Frýdecká, č.p. 452, 736 01 Havířov 1. Informace: Jiřina Sivá, +420 739 423 795,596 411 325. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník - ekonom. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: měsíční zpracování podkladů k fakturaci, měsíční zpracování podkladů pro mzdy, vedení fakturace a vystavování faktur, vedení evidence faktur, kontrola správnosti faktur, vystavování platebních příkazů, kontrola pohledávek a závazků, zpracování dokladů pro účetnictví, evidence cestovních příkazů a knih jízd, komunikace s obchodními partnery, sepisování a vedení smluv s obchodními partnery, korespondence, , Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání (ekonomické zaměření výhodou), min. 2 roky zkušenosti v oblasti zpracování faktur, výborná znalost práce na PC, znalost obchodní korespondence, praxe v sepisování obchodních smluv, znalost AJ nebo NJ výhodou (nikoliv podmínkou), svědomitý přístup k plnění pracovních úkolů, pečlivost, zodpovědnost, samostatnost v rozhodování,, , Nabízíme: zázemí stabilní a ekonomicky silné společnosti, krásné a moderní pracovní prostředí, dlouhodobé zaměstnání na HPP, finanční jistotu, férové jednání, mobilní telefon, notebook, vlastní organizace náplně práce, možnost občasné práce z domova, až pět týdnů dovolené, zdravotní volno (sick days), pomoc ve složitých životních situacích (právník, lékař…), , Způsob kontaktu: telefonicky (8:00-18:00) nebo emailem.. Pracoviště: Adas security group, s.r.o.,, pracoviště, Záchranářů, č.p. 393, 735 14 Orlová 4. Informace: Josef Adamek, +420 603 267 919. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 35 000 Kč Vrchní sestry v oblasti zdravotnictví Vrchní sestry. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Poměr na dobu určitou, případně dle domluvy., , Způsob kontaktu: telefonicky nebo emailem.. Pracoviště: Senecura seniorcentrum hšh a.s. - havířov, Lomená, č.p. 1268, 736 01 Havířov 1. Informace: Karin Vránová, +420 736 487 933.

Havířovští hokejisté (v modrém) podlehli Slavii 2:3.
30

AZ vydržel v čele tabulky jen dva dny

Bohuslav Niemiec

ON-LINE s lídrem Společně pro Havířov-Koalice KDU-ČSL a STAN

OBRAZEM: Hasiči v Horní Suché slavili výročí

Slavnostní členskou schůzi si v pátek podvečer dobrovolní hasiči v Horní Suché připomněli 115. výročí svého vzniku. Historie sboru se začala psát v roce 1903.  

Bláha chytá s Hrouzkem

Havířov – Hokejoví brankáři si na svých maskách hodně zakládají. A Ondřej Bláha, který je jedničkou Havířova, není výjimkou.

Kvůli spadlým stromům je uzavřen zámecký park v Karviné

Pod náporem větru se lámaly stromy. Spadlá větev poškodila osobní auto  

Floridští Hurricane Party odstartují evropské tour v Českém Těšíně

Říkají si Hurricane Party, jsou z Floridy, a jejich zábavné koncerty také jednu velkou divokou povedenou party představují. Projekt tvoří písničkář RickoLus a raper Bluebird, kteří se v Česku se svými sólovými vystoupeními již představili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT