Stávající čtyřčlenné politické uskupení Otevření a konstruktivní někdejšímu hejtmanovi kraje Ivo Vondrákovi neposkytuje podmínky, aby ve volbách mohl pomýšlet na zajímavý výsledek. Podle ČTK se tak Ivo Vondrák dohodl se STAN (Starostové a nezávislí) a povede je do krajských voleb z pozice lídra.

STAN půjde do voleb v koalici Starostové a osobnosti pro kraj.„Nekandiduji přímo za STAN, ale za nově vznikající hnutí, které se STAN podá společnou kandidaturu,“ upřesnil Vondrák pro Deník. „V daný okamžik jsme ještě klub Otevření a konstruktivní, ale vznikne nové hnutí. Jeho název ještě neřeknu, sdělíme ho veřejnosti později. Půjde tedy o společnou kandidaturu tohoto nového hnutí a STAN,“ vysvětlil Deníku Vondrák s tím, že obě strany už mají podepsáno memorandum o společné koalici.

Ivo Vondrák, 8. června 2023, po rezignaci na post hejtmana Moravskoslezského kraje.
Otevřeně s Ivo Vondrákem o budoucnosti v politice: Cítil jsem se jako štvanec

Důvodem spojení je podle něj nejen zvýšení volebního potenciálu. „Klíčové také je, že kraj není jen o Ostravě a o tom, co jsme dělali dosud. Je to o spolupráci regionů, obcí a měst, proto spojení právě se STAN, kteří zde úspěšně fungují, vnímáme jako klíčovou. Kraj se musí rozvíjet rovnoměrně, dosavadní koalice takto stavěna nebyla,“ zdůraznil někdejší hejtman.

Zleva Tomáš Macura, Ivo Vondrák a Zuzana Bajgarová. Archivní snímky Deníku a hnutí ANO.
Co dělají rebelové z hnutí ANO? Vondrák, Macura a spol. mají nová zaměstnání

Ivo Vondrák skončil v pozici hejtmana letos v červnu poté, kdy na pozici sám rezignoval. Předešel tak svému odvolání, o kterém by v opačném případě jednali na daném zasedání krajští zastupitelé. Tehdy už Vondrák nebyl členem hnutí ANO, z něhož dříve také vystoupil. Rovněž tehdy by v opačném případě o jeho vyloučení jednalo krajské předsednictvo na pražském Chodově.

Novým hejtmanem kraje se stal Jan Krkoška.