Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce chce touto úpravou řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Podle jednoho z odborových předáků by tak byly vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993.

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) ale po nedávné návštěvě Ostravska změnil názor a slíbil změnu podpořit.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové se přijaté opatření dotkne asi 350 horníků a stát vyjde maximálně na 100 milionů korun za rok.

„V letošním roce toto nařízení využije 50 lidí," uvedla.

Marksová toto opatření vnímá jako příspěvek ke zmírnění sociálního napětí v Moravskoslezském kraji.

Horníci už nyní mohou jít do důchodu dříve, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít určitý počet směn několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňovali.

Odboráři: Spokojenost

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že rozhodnutí vítá a že spolu s metodickým pokynem, jejž budou dostávat okresní správy sociálního zabezpečení, jsou vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993. Týkat se to podle něj má celkem 700 horníků.

„Jsou ošetřeny problémy všech horníků, kteří začali fárat v době, kdy ještě existovaly důchodové kategorie," řekl Pytlík.

Některé správy sociálního zabezpečení podle něj vycházely z názoru, že se vládní nařízení má týkat jen horníků, kteří předčasný důchod nebudou mít do roku 2018.

„To byl dlouhodobý spor, spíše technická věc. Teď se to na jednání s ministerstvem práce a Českou správou sociálního zabezpečení jednoznačně vyřešilo a okresní správy mají dostat metodický pokyn, že to s rokem 2018 nemá nic společného," řekl Pytlík.

Hornické odbory žádají ale dřívější penzi pro všechny horníky.