Jednou z takových je podle porotců i Regionální knihovna Karviná, která nyní získala cenu Městská knihovna roku 2018. Tu již devět let udělují Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Svaz měst a obcí ČR a jejím cílem je nejen ocenit nejlepší české knihovny a práci zdejších zaměstnanců, ale také motivovat města k dalšímu rozšiřování a zkvalitňování knihovnických služeb.

„Samozřejmě že nás výsledek moc těší a snad i vypovídá o tom, že naše knihovna odvádí dobrou práci a nabízí kvalitní služby. Kromě ,poděkování' za práci celého knihovnického týmu je však ocenění zároveň i velkou výzvou, protože teď budeme muset udržet vysoce nastavenou laťku,“ popsala dojmy s úsměvem Markéta Kukrechtová, ředitelka karvinské knihovny, kterou jen v loňském roce navštívilo 140 tisíc lidí.

Ti zde kromě knižní nabídky vyrazili (a neustále vyrážejí) také za nejrůznějšími komunitními a kulturními projekty, pro které pracovníci čerpají stále novou inspiraci. Vedle vlastní kreativity či nápadů přespolních a zahraničních knihoven se přitom snaží vycházet i z podnětů samotných čtenářů.

Karvinská regionální knihovna získala titul Nejlepší knihovna roku 2018.Zdroj: Deník / Tomáš Januszek

Regionální knihovna v Karviné má na svém kontě už řadu ocenění, mj. i Cenu Evropské veřejné knihovny za vynikající práci v oblasti prosazování literatury a čtení či Cenu za inovativní přístup k novým technologiím a službám pro čtenáře se zdravotním znevýhodněním.

Nejnovější ohodnocení, v jehož rámci místní knihovna získá od organizátorů také finanční odměnu a tzv. knihobudku, která bude v budoucnu umístěna do některé z budov ve městě, pak podle současné ředitelky Markéty Kukrechtové bezpochyby patří i bývalé ředitelce Halině Molinové, která knihovnu vedla přes třicet let.