VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrální zásobování teplem, nebo levnější lokální zdroje?

Havířov - Dalo by se tvrdit, že lidé bydlící v nájemních nebo družstevních bytech nemají možnost hospodařit s teplou vodou a teplem a jsou odkázáni na monopolního dodavatele. To ale není pravda. Situace na trhu s dodávkami tepla se mění.

11.8.2016
SDÍLEJ:

Technický náměstek SBD Havířov Ladislav Raszka u tepelných čerpadel v Odlehlé ulici v Havířově-Šumbarku. Foto: Deník/Libor Běčák

Pro významný počet odběratelů vyrábí teplo černouhelná teplárna v Karviné. Její teplo proudí přes místní prostředníky do desítek tisíc bytů a také nebytových prostorů, tedy různých provozoven, škol, úředních nebo podnikatelských budov.

Teplárna však nemá monopol a stále častěji se setkává s tím, že její odběratelé volí jiný způsob ohřevu vody a vytápění. A jak se zdá, bude jich více.

Odpojení od centrálního zásobování teplem má své výhody i nevýhody. Patrně nejvíce na to doplatí velký výrobce tepla, tedy přímo teplárna, která bude v budoucnu vyrábět méně tepla. Snížený zisk se bude snažit částečně vyrovnat zvýšením ceny, což však může odchod jejich zákazníků k alternativním dodavatelům ještě urychlit.

Na konkurenci si musí zvykat i zprostředkovatelé, kteří ve městech provozují lokální teplovodní sítě a výměníky, kam je teplo z centrální teplárny přiváděno.

Levnější teplo chtějí tisíce družstevníků

Tepelné čerpadlo v domě SBD Havířov.
Tepelné čerpadlo v domě SBD Havířov. Foto: Deník/Libor Běčák

Jedním z velkých odběratelů tepla jsou bytová družstva, ať už ta větší nebo menší. Družstevníci totiž umí počítat a hospodařit.

Právě v Havířově se družstevníci zasadili o to, že se dodavatel tepla začal o své výsadní postavení zcela oprávněně obávat. Havířovská teplárenská společnost tuší, že bude muset o své zákazníky bojovat.

Stavební bytové družstvo Havířov (SBD) totiž přišlo se zajímavým způsobem na snížení nákladů spojených s dodávkou teplé vody a tepla. Prostor dali konkurenci, pro kterou se rýsuje nový trh. SBD je přitom v Havířově druhým největším vlastníkem bytů, kterých má přes 10 tisíc.

„Nabídli jsme možnost zásobovat naše domy teplem jiným dodavatelům. Nyní máme za sebou první rok, kdy v domě v Odlehlé ulici testujeme tepelná čerpadla umístěná přímo v domě, čímž odpadají náklady na dopravu tepla ze vzdáleného zdroje. Především však jsme zvolili způsob, kdy náklady na dodávky technologie jdou na vrub dodavatele. S tím jsme si dohodli cenu za dodané teplo a je na něm, jak ho vyrobí. Pro naše družstevníky tak jde o garantovanou úsporu na teplé vodě a vytápění," vysvětlil technický náměstek Ladislav Raszka s tím, že už letos v zimě by tepelná čerpadla mohla vytápět dalších pět domů.

SÁZKA NA JISTOTU

Družstevníci se k přelomovému kroku nerozhodli ze dne na den. Už dříve si vyzkoušeli solární panely na střechách svých domů. I u tepelných čerpadel si nejdříve vše dobře spočítali a šli do toho až poté, co měli jistotu, že na tom nemohou prodělat.

„Změna dodavatele tepla nás nestojí téměř nic. Prvot-ní náklady jsou spojené s ověřováním systému, měřením a vyhodnocováním efektivity. To vše se však vrací v úsporách. Celé zařízení je majetkem dodavatele, který je smluvně vázán k zajištění dodávek tepla za dohodnutou cenu. V jeho zájmu na zisku je tak udržovat zařízení v bezproblémovém chodu," říká Raszka.

U domu v Odlehlé ulici SBD realizovalo modelový příklad s tím, že s jeho výsledky průběžně seznamovalo i stávající dodavatele tepla. Zatímco jeden vchod zůstal změnami nedotčen, v druhém bylo provedeno pouze chemické vyčištění otopné soustavy (radiátorů) od usazenin pro zvýšení efektivity vyhřívání a třetí vchod byl po vyčištění otopné soustavy napojen na tepelné čerpadlo.

Zkušební provoz prokázal, že systém dokáže domy spolehlivě vytápět i zajistit dostatek teplé vody.

„V průběhu většiny roku stačí pouze tepelná čerpadla. Pouze v opravdu tuhých mrazech je zapotřebí výpomoci elektrického kotle. A ten samotný má takovou kapacitu, že by v krajním případě zajistil ohřev vody i vytápění domu. Samozřejmě, provozní náklady elektrického kotle jsou vyšší, ale to zatíží provozovatele, nikoli naše družstevníky," vysvětlil náměstek Raszka.

Dá se očekávat, že domů, kde se družstevníci rozhodnou pro změnu dodavatele tepla a teplé vody, bude rychle přibývat. Alternativní dodavatele technologie si přitom budou družstevníci vybírat.

HTS: Za teplo lidé v Havířově platí méně než v okolí

Cena, jakou za teplo ve městě domácnosti platí, není podle Havířovské teplárenské společnosti (HTS) ve srovnání s jinými městy vysoká.

V souvislosti se snahou některých odběratelů odpojovat se od centrálního zásobování teplem a přecházet na alternativní zdroje vyvrací HTS některé mylné nebo nepřesné informace.

„V poslední době se v Havířově objevují názory, že je cena tepla pro havířovské domácnosti a podnikatele neúměrně vysoká. Nezřídka je označována za jednu z nejvyšších v České republice. Tak tomu rozhodně není. Teplárenství je obor, jež má svá specifika. Vybudování horkovodních sítí je časově i finančně náročné. Dodavatel tepla je následně vůči svým odběratelům ve výhodném postavení. Stát si je této výhody vědom, proto je cena tepla přísně regulována," vysvětlil vedoucí obchodního oddělení HTS Martin Navrátil.

CENY KONTROLUJE ERÚ

V grafu jsou uvedeny kalkulované ceny na rok 2016 (vč. DPH). (Vytvořeno na základě údajů od Energetického regulačního úřadu).

Cena tepla patří k takzvaně věcně usměrňovaným cenám. Kalkulaci ceny tepla kontroluje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Ten také stanoví podmínky pro tvorbu cen tepla v Cenovém rozhodnutí. Do ceny tepla tak smí dodavatel promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady související s výrobou a rozvodem tepla.

„Havířovská teplárenská společnost má povinnost každoročně sdělovat ERÚ ekonomické a technické údaje týkající se dodávek tepelné energie, a to včetně přehledů a kalkulací cen tepelné energie. Právě z údajů ERÚ jsme vybrali společnosti, které podobně jako HTS teplo nevyrábí, ale pouze distribuují. Ve většině případů se také jedná o společnosti, jež jsou stejně jako HTS vlastněny městy. Jak z údajů vyplývá, HTS v roce 2016 dodává GJ tepla za 547 korun, zatímco ceny dalších dodavatelů v okolí přesahují 600 korun. Ze srovnání vyplývá, že dlouhodobá snaha jak Magistrátu města Havířova, tak vedení společnosti HTS o co nejpřijatelnější cenu tepla ve městě, je efektivní," uvedl Navrátil.

V CENĚ JE UŽ I SERVIS

Připomněl také, že v ceně tepla jsou již zahrnuty náklady na veškerý servis, revize, opravy a údržbu rozvodné sítě a také na nepřetržitou havarijní službu, jež HTS pro své odběratele provozuje.

„Je třeba také konstatovat, že výsledná cena tepla za kalendářní rok je vždy ovlivněna teplotním průběhem roku. V chladném roce rostou celkové náklady, které odběratelé za teplo zaplatí a klesá průměrná jednotková cena. Naopak v teplém roce roste jednotková cena tepla, klesají však celkové náklady, jež odběratelé za teplo zaplatí. Poslední dva roky, tedy 2014 a 2015, byly oproti dlouhodobému průměru výrazně teplejší. To v praxi znamenalo nárůst průměrné ceny oproti teplotně průměrnému roku (např. 2013) a také snížení celkových výdajů, jež domácnosti a podnikatelé za teplo zaplatili. V rekordně teplém roce 2014 byly celkové výdaje za teplo o 40 mil. Kč nižší než v roce 2013 (tzn. pokles o více než 10 %)," doplnil Navrátil.

Autor: Libor Běčák

11.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč Strojní inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu Strojní inženýr přípravy a realizace investic. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaší náplní práce bude:, -zodpovědnost za přípravnou fázi výroby nových výrobků a také změn stávajících výrobků u současných zákazníků, -podpora nových projektů u nových zákazníků, -administrativní podpora při lokalizaci mimoevropských dodavatelů, , Požadujeme:, -SŠ nebo VŠ technického směru (nejlépe strojní zaměření), -porozumění technické dokumentaci, -základní znalost anglického jazyka, -znalost MS Office (zejména MS Excel), -ochota jezdit na služební cesty, -řidičský průkaz sk. B, , Výhodou:, -zkušenost s prací v technických oborech, -zkušenost se čtením technické dokumentace, -praxe ve strojírenském, případně automobilovém průmyslu, -základní znalost německého jazyka, , Nabízíme:, -práci, kde můžete být platným členem týmu, -firmu, které se daří a kde je tým lidí, který chce svou práci dělat stále lépe, -a také zaměstnanecké výhody (pružná pracovní doba, dovolená navíc, cílové odměny, kurzy Aj, stáže v zahraničí, osobní ohodnocení, životní pojištění, dotované firemní stravování, zaměstnanecké slevy a další), -pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Pracoviště: Sejong czech s.r.o.- sídlo, Na Novém poli, č.p. 385, 733 01 Karviná 1. Informace: Pavel Němec, +420 552 305 814. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 12 200 Kč Taxikáři osobních a malých dodávkových automobilů taxikáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlásit se předem telefonicky a dohodnout schůzku. Pracoviště: Petr chmiel - sídlo, Ropická, č.p. 39, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Petr Chmiel, +420 608 464 474. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 16 000 Kč Stavební údržbáři budov pracovník údržby areálu společnosti. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -dobrou komunikační a organizační schopnost, , -samostatnost, spolehlivost, , -praxi a zkušenost se stavebními a údržbářskými pracemi, , -manuální zručnost, , -dobrý zdravotní stav, , Náplň práce: , - údržba areálu společnosti, drobné stavební práce, opravy budov a jejich příslušenství, Nástup: dle dohody, , , Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Čemat, s.r.o., Čs. armády, č.p. 184, 735 51 Bohumín 5. Informace: Iveta Koždoňová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 710 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník pro stravovací provoz. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12710 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou karviná - ráj, příspěvková organizace, Vydmuchov, č.p. 399, 734 01 Karviná 4. Informace: Pavlína Vránová, +420 596 383 520.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděláváte více, nebo méně, než je průměrná mzda?

Ilustrační foto.
13

Kluzké silnice v Moravskoslezském kraji způsobovaly řidičům problémy

Hudební kluby mají podmínku. Do dubna

Symbolický meč nad podniky Alabama a Bucanero (RK Harlekýn, dříve Xmax), kde v pátky a soboty probíhají diskotéky, zatím už ve 23 hodin zavírat nemusejí. Karvinští zastupitelé, kteří měli schválit dřívější zavírací hodinu, se shodli na kompromisu.

Nemocnici nedáme, Orlová potáhne na kraj

Rozhodnutí by mělo padnout již pozítří a bude u toho asi i hodně rušno. Řeč je o krajském zastupitelstvu, které bude hlasovat o restrukturalizaci krajských špitálů, která by ten orlovský měla změnit v lůžkové centrum tzv. následné péče a většinu současných lůžek přesunout do nemocnic v okolí.  

Výkon podpořený úsilím slavil úspěch. Wágner opět pomohl

Karviná /FOTO/ – Jsou na dobré cestě. S takovým přístupem a odhodláním se karvinští fotbalisté mohou zachránit v nejvyšší soutěži.

Netradiční betlém v Maryšce zdobí dobové osobnosti

Bývalý starosta a politik Johann Ott, kronikář Bohuslav Šíma, pedagog a komunální politik Ferdinand Ježek, filozof Milan Šimečka, duchovní Thomas Dudek, Josef Plasuň. Tyto a další osobnosti Bohumína se staly předlohou postaviček v betlému, který už loni vytvořily ženy z Bohumína, které si říkají krojovanky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT