Ocenění v podobě červeného skleněného srdce převzal v úterý 24. října odpoledne na radnici Prahy12, kde probíhalo slavnostní vyhlašování výsledků, starosta Bohumína Petr Vícha. V devítileté historii soutěže jde už o čtvrté ocenění. „Tohle se nikdy neomrzí. Je to poděkování pro celý náš tým, který vede radnici třicet let. Projekt Červené kolonie má přesah do řady oblastí, od architektury a veřejného prostoru přes zeleň až po bydlení a energetiky. Připravovali jsme jej řadu let, do samotné realizace nám vstoupila krize v energetice a stavebnictví. Ale přes všechny peripetie se nám podařilo zachránit kus historie Bohumína a současně lidem nabídnout kvalitní bydlení ve vyšším standardu,“ řekl starosta.

Vizualizace nového havířovského rondelu.
Dostavba obchvatu Havířova pokračuje další fází, začíná proces EIA

Poslední dochované skupině domů bohumínských dělnických kolonií z roku 1908 hrozila demolice. Bohumín však vsadil na ambiciózní myšlenku jejich přerodu na moderní bydlení. Vzniklo zde 52 nových bytů s vnitřním zateplením a terasami, většina je jich mezonetových. Radnice je letos poskytla do nájmu občanům, kteří byli úspěšní ve veřejné licitaci, průměrná cena nájemného dosáhla 130 korun za metr čtvereční. Investice největšího projektu novodobé historie Bohumína v oblasti bydlení dosáhla 160 milionů korun, město ji hradilo ze svého rozpočtu.

Vedení města vytipovávalo v terénu chodníky a cesty k opravám.
Vedení Bohumína vytipovávalo v terénu chodníky a cesty k opravám

Na slavnostním vyhlašování výsledků Komunálního projektu roku 2023 v Praze-Modřanech byli zástupci Bohumína pozváni na pódium hned dvakrát. Starosta Petr Vícha měl ještě milou povinnost předat za senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jehož je členem, cenu starostce Morkůvek na Břeclavsku Brigitě Petrášové. Obec zvítězila v kategorii Ekologický projekt roku s obnovou místního rybníka a rekultivací skládky. „Měl jsem jako člen hodnotitelské komise možnost seznámit se detailně se všemi sto čtrnácti projekty. A to mě utvrdilo v přesvědčení, že obce a města bez ohledu na jejich velikost či lokaci jsou nejlépe a nejefektivněji hospodařícími subjekty v našem státě,“ konstatoval Vícha.

Zápas 6. kola divize F Krnov - Bohumín 0:0.
Bohumín smetl Frenštát a stoupá v tabulce. Teď míří za nebezpečnými Valachy

Projekty měst a obcí rozdělila porota do deseti kategorií, nadto vyhlašovala ještě speciální cenu hodnotitelské komise, která náleží projektům s přesahem do více oblastí, a také cenu pro absolutního vítěze. Tu si odnesl sousední Havířov, který současně zvítězil v kategorii utváření veřejného prostoru díky projektu Rekonstrukce interiéru nádražní haly Fénix.

„Smyslem soutěže o nejlepší realizovaný projekt na úrovni územní samosprávy je poukázat na díla, která zlepšila fungování obcí a měst i život jejich obyvatel a jež mohou být inspirací také pro další místní samosprávy v celé republice,“ uvedl za organizátory Ivan Ryšavý, šéfredaktor časopisu Moderní obec. Právě toto periodikum společně s vydavatelstvím Profi Press soutěž za podpory Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR pořádá. Záštitu nad soutěží převzal ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš.