Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko-polská spolupráce se daří, zaznělo na konferenci

Český Těšín - Na tom, že přeshraniční spolupráce má smysl a její efekty jsou přínosné, se shodli účastníci konference konané ve středu v KaSS Střelnice. Sešli se na ní představitelé samospráv z české i polské části Euroregionu Těšínské Slezsko Śląsk Cieszyński.

23.8.2015
SDÍLEJ:

Václav Laštůvka (s mikrofonem) tvrdí, že největší rezervy při přeshraniční spolupráci jsou v územním plánování, zaměstnanosti a podnikání. Foto: Emilie Świdrová

Záměrem bylo zhodnotit, jak se podařilo splnit úkoly a cíle euroregionu za 17 let jeho fungování a nově nastavit priority rozvoje územní spolupráce pro programovací období 2014 2020. Studie zpracovaná v rámci projektu „Budoucí územní spolupráce v Euroregionu TS ŚC Chceme, abyste o nás věděli" sumarizovala období podporované evropskými penězi.

Hodnotila, co se podařilo splnit a poukázala na to, v jakých oblastech jsou rezervy.

„Největší zájem je o spolupráci v kultuře, sportu, turismu, školství, tedy v oblastech, jež nejvíce sbližují lidí. Naopak rezervy jsou v územním plánování, zaměstnanosti, podnikání," řekl sekretář české části euroregionu Václav Laštůvka.

Jeho protějšek z polské strany Bogdan Kasperek si pochvaluje spolupráci místních samospráv.

„Na polské straně není jediná obec v rámci euroregionu, která by neměla svého partnera v Čechách. Díky této spolupráci jsme realizovali spoustu hodnotných projektů, které jsou velkým přínosem pro občany," řekl.

Starosta Nýdku Jan Konečný oceňuje spolupráci s Wislou a obcí Ustroň. „Nejlépe se nám daří v turismu a sportu. V následujícím období se zkusíme zaměřit i na další oblasti spolupráce, kde máme rezervy," uvedl.

Podle českotěšínského starosty Víta Slováčka konference ukazuje, že euroregion má smysl a samosprávy mohou udělat hodně dobrého.

Názorná ukázka stavu ovzduší

Druhá část konference se věnovala životnímu prostředí a ochraně ovzduší u nejmladší generace na příkladu projektu Ovzduší bez hranic ve školách. Jeho partnerem na polské straně se stal Powiat Cieszyński.

Pilotní projekt ukazuje, jak se dá pod odborným dohledem iniciovat u školou povinných dětí vstřícné a zodpovědné chování k prostředí, v němž žijí. Do června se jej zúčastnilo pět škol, z Karviné, Třince, Českého Těšína, Bohumína a jedna z polské strany z Cieszyna. Vše v teoretické i praktické části si vyzkoušeli na vlastní kůži také žáci bohumínské školy.

„Město nás vytipovalo zřejmě proto, že spolupracujeme se školou v polském Zabełkowě a snažíme se věnovat environmentálnímu vzdělávání," říká učitelka ekologie Jana Žádníková.

EMILIE ŚWIDROVÁ

Podle ní je tento projekt skvělým propojením teorie s praxí.

„Děti slyší o nějakém popílku a teď vidí, jak se odebírá, jak to funguje. Je důležité, že vše probíhá na odborné bázi a výsledky budou pravidelně zveřejňovány na stránkách školy i města," myslí si učitelka.

V září se rozjede další pětiletý projekt a zapojit by se do něj mělo 15 škol na české a stejný počet na polské straně hranice.

Autor: Redakce

23.8.2015
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení