A protože druzí v pořadí nejsou příliš ochotni jít do koalice s vítězem, budou povolební jednání složitá. „Šance sestavit koalici je vždycky,“ myslí si Kateřina Krainová Byrtusová, lídr kandidátky NEZÁVISLÍ PRO TĚŠÍN. Připouští však, že za současného rozložení sil ve městě to nebude vůbec jednoduché.

Tomáš Pavelek, lídr hnutí ANO, je opatrnější. „Určitě oslovíme všechny subjekty, které získaly mandáty. Je mezi nimi i nový subjekt, tak abychom se všichni vzájemně poznali,“ říká Tomáš Pavelek.

Sčítání hlasů v prezidentských volbách. Ilustrační foto
VOLBY 2022: ČSSD v Bohumíně, ANO v Českém Těšíně a v Orlové

Netají se radostí z vítězství, nicméně připomíná, že kvůli menšímu počtu stran, které se dostaly do zastupitelstva, bude vyjednávání o nové koalici složitější.

S tím souhlasí i lídryně kandidátky NEZÁVISLÍ PRO TĚŠÍN. Každopádně je obrovsky překvapena z výsledku, kterého hnutí, coby politický nováček v Českém Těšíně, dosáhlo. „Jsme obrovsky překvapeni, podpora byla větší než jsme čekali. Z toho je cítit, že lidé v Těšíně chtějí změnu, když subjekt tvořený novými tvářemi zabodoval. Prostě jsme přesvědčili lidi tématy, o kterých jsme mluvili,“ říká Krainová.

Zápas 5. kola krajského přeboru Petřvald n. M. - Český Těšín 3:0.
Českotěšínský hrad nedobyli ani fotbalisté z Heřmanic. Body zůstaly popáté doma

V novém zastupitelstvu Českého Těšína bude o tři subjekty méně než v letech 2018-2022. Třetí skončili ve víkendových volbách lidovci (13,65 procenta) a těsně za nimi NESTRANÍCI. Pátá příčka patří ODS s podporou TOP09 a šestá SPD. Do zastupitelstva se nedostali Piráti, KSČM ani ČSSD.