„Jde o mimořádný počin, taková finanční injekce znamená pro kulturní obec velkou šanci dalšího rozvoje,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci ministr kultury Martin Baxa.

Vizi proměny stávajících prostor, které další návštěvníky do divadla přilákají nejen novou estetikou prostředí nebo prostorami pro neformální trávení volného času, ale také širokou nabídkou kulturních, kreativních a vzdělávacích programů, v Praze představil osobně ředitel Těšínského divadla Petr Kracik.

close Těšínské divadlo čeká přestavb a proměna v divadelní a kulturní centrum. info Zdroj: Vizualizace: Těšínské divadlo zoom_in Těšínské divadlo čeká přestavb a proměna v divadelní a kulturní centrum.

Vyzdvihl, že v případě Těšínského divadla půjde o prolínání činnosti divadla, knihovny, hvězdárny a výstavního prostoru, které tu sídlí pod jednou střechou, ale i vzdělávání v kreativních profesích.

„Umožní to inovace se zaměřením na dramatické umění, ale také praktické řemeslo. Právě řemesla spojená s divadelním provozem jsou často opomíjenou součástí kulturně-kreativního sektoru, na trhu práce je čím dál těžší pracovníky na tyto pozice získat, a zároveň jsou klíčovou podmínkou úspěchu divadla,“ naznačil Petr Kracik zamýšlenou nabídku budoucího kulturního centra.

To má být otevřeno školám i veřejnosti, které díky blízkosti hranic a dlouholeté dvojjazyčnosti instituce počítá i s mezinárodním přesahem. Atraktivní prostředí a nabídka vzdělávacích aktivit, kterou ostatně Těšínské divadlo v obou jazycích úspěšně rozvíjí už dnes, má také za cíl přivést sem více mladých.

Výzva Velká kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. V rámci Národního plánu obnovy bude 29 projektům rozděleno více než 2,6 miliardy korun.