Kdo to bude, ještě jasné není. Naopak je prakticky jisté, že starostou bude nadále Vít Slováček (KDU-ČSL), jehož strana ve městě vyhrála volby a má devět zastupitelů. A jedním z jeho zástupců bude opět Stanislav Folwarczny z ODS, jehož strana získala čtyři mandáty.

Třetím, kdo s lidovci a zástupci ODS vytvoří koalici, budou kandidáti Nestraníků, které do voleb coby lídr vedl Karel Kula, generální a sportovní ředitel třineckého fotbalového klubu.

Středo-pravicová koalice KDU-ČSL – ODS – Nestraníci bude mít v 27členném zastupitelstvu 16 zastupitelů.

Zástupci nové koalice vydali společné prohlášení, v němž se praví, že jejich společnou prioritou je další rozvoj města a získávání peněz z evropských fondů na realizaci rozvojových projektů.

„Týká se to dalších etap revitalizace města a oddychových zón, investovat chceme i do sídlišť a okrajových části. Neméně péče budeme věnovat školství, sociální sféře, zdraví a volnočasovým aktivitám a také otevřené komunikaci s občany" stojí ve zmiňovaném prohlášení koaličních stran.

Vedení města se v Českém Těšíně vrací k pravicovým kořenům, kdy žádná z levicových stran neobsadí post radního, místostarosty či starosty. „Po zkušenostech z posledního období a také problémech s kupčením s hlasy, které se opět dostalo až ke krajskému soudu, jsme se rozhodli pro toto řešení," řekl starosta Vít Slováček.

Dodal, že neočekává, že to bude zcela jednoduché s odkazem na neférové jednání některých zastupitelů i politiků.

Volební program ODS stojí mj. na tom, aby občané více rozhodovali o investicích a podíleli se na distribuci a kontrole veřejných prostředků. „Proto plánujeme uvést do života mimo jiné občanský rozpočet, pokračovat v projektu Zahrada dvou břehů, v budování cyklostezek a dětských hřišť, v opravách chodníků a cest. V posledních letech jsme masivně investovali do sídliště Svibice, nyní se chceme soustředit na další části města," řekl Stanislav Folwarczny, který bude obhajovat funkci prvního místostarosty měs­ta.

ČSSD v opozici

Lídr kandidátky ČSSD Petr Procházka je prý výsledkem koaličních jednání překvapen. Dodává, že nemile. „Celou dobu, před volbami i po nich, nás starosta ujišťoval, že počítá s koalicí s ČSSD a pak to skončí takto," komentuje výsledek povolebních jednání v Českém Těšíně dosavadní místostarosta. Lídr strany, která ve volbách získala druhý největší počet hlasů (šest – pozn. aut.), se prý už s dohodou politických soupeřů smířil.

Ustanovující schůzi zastupitelstva starosta svolal na pondělí 24. listopadu.