„Je to pravda. Někteří lidé se mě občas ptají, proč to v kapli vypadá, jak to vypadá a proč to nikdo neřeší. Já na to ale nemám vliv,“ krčí rameny majitelka českotěšínské pohřební služby Alena Janišíková. „Podle mě to není tak strašné, ale je fakt, že ty stěny nevypadají dobře,“ dodala.

Jen pro připomenutí: v roce 2018 se dělala v kapli nová elektroinstalace a současně bylo kvůli viditelné vlhkosti odstraněno dřevěné obložení a stěny natřeny protiplísňovým nátěrem, načež byla kaple vymalována. Jenže po více než dvou letech je situace minimálně stejná.

I proto byla opadávající omítka a vlhké zdi ve hřbitovní kapli tématem také na posledním zasedání městského zastupitelstva, kde na nedobrou situaci upozorňovali někteří zastupitelé a ptali, zda město sjedná v této věci nápravu a kdy.

Starostka: Město se stará!

Zdi ve kapli na hřbitově v Českém Těšíně napadla vlhkost, se kterou si zatím nikdo neví rady. Zastupitelé nabádají vedení města, aby situaci urychleně řešilo.Zdi ve kapli na hřbitově v Českém Těšíně napadla vlhkost, se kterou si zatím nikdo neví rady. Zastupitelé nabádají vedení města, aby situaci urychleně řešilo.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková na to reagovala slovy, že město se snaží dělat takové úpravy a zásahy, aby stav kaple a jejího okolí byl v pořádku.

„Po opravě elektroinstalace a chemickém ošetření zdí se čekalo, co se bude dít. Dnes už vidíme, že tyto zásahy jsou nedostatečné a bude třeba větší stavební zásah. I proto radní v minulých dnech schválili částku 100 tisíc korun, které mají být použity na řešení situace. Bude potřeba nejprve udělat zkoušky, pak projektovou dokumentaci a vše dát do pořádku,“ řekl Deníku Hřebačková a zdůraznila, že snahou města je, se o všechny památky se starat.

Připomněla také, že město už loni zaplatilo opravu hřbitovní zdi, která byla v havarijním stavu, a stálo to 700 tisíc korun. Opravena je zatím jedna část. Druhá část na opravu teprve čeká.