Canisterapie je metoda využívající pozitivní vliv přítomnosti psa na zdraví a psychiku člověka. Každá návštěva pejska Jonáše s majitelkou Lucií Mayerovou potěší naše pacienty na oddělení následné péče a odborné ošetřovatelské péče.

Canisterapie není v Nemocnici AGEL Český Těšín žádnou novinkou. Tuto pokrokovou terapii nabízí zařízení přes 12 let. Canisterapie využívá pozitivního působení psa na člověka, kdy vycvičený pes pomáhá aktivizovat dlouhodobě hospitalizované pacienty, ulevuje jim od napětí a zpříjemňuje jim pobyt v nemocnici.

Pytlík Wrapáček uchová pečivo déle čerstvé.
Sestry z Beskyd vymyslely pytlík, který udrží pečivo čerstvé a šetří tak peníze

„Pes pomáhá lidem po stránce fyzické i psychické. Při hlazení a mazlení jsou pacienti motivováni k pohybu, zlepšuje se jim jemná motorika, také jim návštěva chlupatého kamaráda zlepšuje náladu a posiluje se vzájemná komunikace a důvěra. Zkušenosti a ohlasy na tuto terapii jsou ryze kladné a zájem opravdu velký,“ říká Eva Palianová, zdravotně – sociální pracovnice Nemocnice AGEL Český Těšín.

Samojed Jonáš baví pacienty nemocnice v Českém Těšíně. Canisterapie pomáhá.Samojed Jonáš baví pacienty nemocnice v Českém Těšíně. Canisterapie pomáhá.Zdroj: se svolením nemocnice v Českém Těšíně

V Nemocnici AGEL Český Těšín probíhá canisterapie pravidelně dvakrát měsíčně, a to konkrétně na oddělení následné péče, odborné ošetřovatelské péče a na Sociální službě NCT. Pes Jonáš nahradil border kolii Caesara a pejsků v nemocnici se za dobu provozování canisterapie vystřídalo již několik.

Jaromír Lukeš u karvinského soudu (28. 5. 2024).
Soud jedná o propuštění žháře z Vítkova. Dluží miliony. Natálce platí 150 korun

„Pes Jonáš vypadá jako větší plyšový mazlíček a uchvacuje pacienty sněhovou barvou a veselou povahou. Je to poprvé, kdy máme na canisterapii plemeno Samojeda, má úžasnou srst a je velmi společenský. Pacienti si ho hned při první návštěvě velmi oblíbili a stále se ptají, kdy za nimi zase přijde. Také mám pocit, že Jonáš zlepší náladu na celém oddělení, má z něj radost i personál, hned si ho všichni hladí,“ dodává Eva Palianová s tím, že canisterapie probíhá individuálně na pokojích pacientů nebo ve skupince. Canisterapie v Nemocnici AGEL Český Těšín funguje díky spolupráci s organizací Podané ruce, z.s.