Další změny? Jan Pekař z ODS zůstal místostarostou a je oficiálním zástupcem starosty v době jeho nepřítomnosti. Koalice ODS, KDU-ČSL a NEZÁVISLÍ se rozrostla o zástupce hnutí NESTRANÍCI 2022.

Jak Deníku před pár dny avizoval, změny v nejužším vedení i radě města si vyžádala situace v dosavadní koalici, kdy zastupitelé požadovali rezignaci místostarostky Kateřiny Krainové Byrtusové poté, co byla nařčena, a poté i přiznala, že upravovala audiozáznam ze zasedání zastupitelstva z prosince 2022. V pondělí byla odvolána z funkce, když pro její odvolání zvedlo ruku 22 ze 27 zastupitelů. „Tento počet hovoří za vše,“ komentoval výsledek hlasování zastupitel za ODS Stanislav Folwarczny.

Zasedání zastupitelstva v Českém Těšíně. Ilustrační foto.
Koalice v Českém Těšíně chce jiné složení rady města, pokusí se o změnu

Dosavadní starosta Vít Slováček poté navrhl odvolání starého vedení města, aby se mohlo zvolit vedení nové, což si vyžádalo i obměnu v radě města. Do ní se dostali NESTRANÍCI, kteří mají post starosty. Koalice má však opět pouze minimální většinu 14 hlasů ze sedmadvaceti.

Novými radními jsou Karel Kula, Tomasz Pustówka (NESTRANÍCI), Lukáš Hrabec a Richard Moldrzyk (oba NEZÁVISLÍ).

Starosta Karel Kula považuje za svůj prvotní úkol co nejrychleji zklidnit současnou napjatou situace ve vedení města. „Věřím, že všichni zastupitelé sdílejí stejný zájem, a to je pracovat ve prospěch města a jeho obyvatel. Chci věřit, že nejen já, ale všichni máme zájem, aby to ve městě fungovalo a že najdeme společnou cestu, jak něco změnit,“ řekl nový starosta Českého Těšína.

Zklidnění situace na úřadě a nastolení konstruktivní pracovní atmosféry v zastupitelstvu očekává od nového starosty i Stanislav Folwarczny (ODS). „Věřím, že se všichni domluví a budou společně pracovat pro město,“ dodal.

Kdo je Karel Kula

Nový starosta Českého Těšína je v městském zastupitelstvu už čtvrté období, má za sebou ale především dlouhou sportovní kariéru. Devětapadesátiletý Karel Kula je bývalý český fotbalový záložník, trenér a funkcionář. Začínal v Českém Těšíně, deset let hrál za Baník Ostrava, zahrál si na Slovensku, v Německu i české reprezentaci (1985-1992, pět branek). Od roku 2006 trénoval Třinec, Baník Ostrava a MFK Karviná. Až dosud pracoval jako sportovní manažer města Český Těšín při Správě účelových zařízení.