K obezřetnosti je bezesporu důvod. Zhruba před měsícem se totiž jeden z uživatelů facebooku zmínil, že dostal nabídku, aby svůj hlas zpeněžil. Nabídka zněla na 200 korun.

S touto informací přišel předseda ČSSD v Českém Těšíně Petr Procházka, v reakci na to podal na státním zastupitelství v Karviné trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něj je totiž velmi pravděpodobné, že se situace z doby před čtyřmi lety může opakovat. Kvůli neregulérnosti soud na podzim 2010 nařídil opakování voleb.

„Policie bude mít dohled u voleb nejen v Českém Těšíně, ale v celém našem územním odboru. Pokud bychom zjistili porušení zákona, budeme věc řešit," řekla policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková.

Ale nezůstane zřejmě jen u policistů. Průběh voleb chtějí sledovat i členové Nadačního fondu proti korupci společně s Oživením, Transparency International a sdružením Naši politici.

„Obecně mohu říci, že monitorujeme manipulaci voleb kupčení s hlasy a účelové stěhování voličů, v mnoha oblastech. Mezi rizikové oblasti patří pochopitelně rovněž severní Morava a Slezsko. Podrobnosti k těmto aktivitám a prvním poznatkům prozatím z taktických důvodů nemohu sdělovat," řekl člen Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.

„Nedávná svědectví na facebookové diskusi Českého Těšína naznačila, v jakých podmínkách budou volby v tomto městě probíhat. Organizátoři nelegálního nakupování hlasů mají z minulých voleb seznam voličů, kteří byli a pravděpodobně budou ochotni prodat svůj hlas," uvedl Konieczny.

Čtěte také: Policie obvinila čtyři lidi ze skupování hlasů