K prvnímu dni příštího roku ve městě skončí některá kasina a herny s výherními automaty. Včera o tom unisono a bez jakýchkoli diskusí rozhodli českotěšínští zastupitelé.

„Cílem přijetí této vyhlášky je boj proti kriminalitě a omezení patologických jevů, které jsou s hazardem spojeny," stojí v důvodové zprávě k tomuto bodu. Pro přijetí vyhlášky hlasovalo 19 zastupitelů a pouze tři se zdrželi. Vyhláška má začít platit od 1. ledna 2015.

Starosta města Vít Slováček ještě zdůvodnil, proč se navrhovatelé, kterým byly koaliční strany v zastupitelstvu, rozhodli pro „plošný" zákaz provozoven, kde se provozují sázkové hry a loterie.

„Nechtěli jsme vybírat tu nebo onu lokalitu, protože to vyvolává debatu a může to budit dojem z preferování někoho a diskriminace jiného, takže jsme se rozhodli zakázat herny jako celek," vysvětlil Vít Slováček.

Plošný zákaz však v tomto případě znamená, že město zakáže pouze ta loterijní a výherní zařízení, která zakázat může. Mezi ně patří klasické výherní automaty, nikoli však modernější videoterminály, neboť jejich provozování nepovolují radní, ale ministerstvo financí. V případě videoterminálů záleží na tom, jakou má nájemce s ministerstvem smlouvu.

Místostarosta za ODS Stanislav Folwarczny potvrdil, že řešení připravovali dlouhodobě a shodly se na něm všechny koaliční strany. „Jde o velmi složitou problematiku, která nepřináší okamžitý efekt. Navíc je tu stále řada právních nejasností a kliček, kdy provozovatelé nacházejí stále nové způsoby jak z hazardu nadále těžit," uvedl Stanislav Folwarczny.

Zároveň se s další přijatou vyhláškou mění i provozní doba v hernách. Ta bude od 1. května 2014 od 8 do 22 hodin. Také tuto legislativní úpravu schválili zastupitelé bez okolků. S protinávrhem vystoupil pouze zastupitel Marian Kuś, který chtěl účinnost posunout až na konec roku.

„Jestliže začne omezená provozní doba platit už od května, nebudou mít zaměstnanci, kteří kvůli tomu zřejmě dostanou výpověď, čas najít si novou práci," argumentoval zastupitel za SOS Marian Kuś, v jehož nemovitostech je ve městě v nájmu mnoho heren.