„S firmou, která měla cestu opravit, jsme se nedohodli na ceně, a tak nám nezbývá než ji opravit na vlastní náklady. Podle zákona ale musíme vypsat výběrové řízení, což je proces, který celý proběhne v řádu měsíců. Pokud vše půjde rychle, oprava může začít na konci prázdnin. Nejdříve," řekl lidem shromážděným v sále hospody U Štefka v Zimném dole orlovský starosta Jaromír Kuča.

Kdo za to může?

To samozřejmě vyvolalo vlnu nevole a otázek, kdo za tu situaci může, kdo uzavřel tak podivnou smlouvu, která nezaručuje, že firma, která cesty při stavbě kanalizace rozkopala, je neuvede do původního stavu, aniž by za to byla nějak sankcionována. Odpovědi se ale lidé nedočkali.

V narážkách na problémy s budováním kanalizace v Zimném dole se poukazovalo na to, že podobně se v posledních letech dělala kanalizace v Petřvaldu a v okrajových částech Havířova a tam žádné podobné problémy nenastaly a přestože se tam začalo později, dnes už jsou tamní silnice v původním stavu. „Někde to holt jde a někde ne," rýpli si někteří směrem k vedení města. To současné je v tom však nevinně, protože smlouvy uzavíralo bývalé vedení města v čele se starostou Jiřím Michalíkem (ČSSD).

Přesto přišel starosta s jednou, aspoň trochu dobrou zprávou: Město se domluvilo s firmou Jankostav, že v nejbližších týdnech Klášterní ulici vyspraví aspoň provizorně. Největší díry zalije betonem a povrch překryje tenkým asfaltovým kobercem. Ulice V Holotovci, která také utrpěla při stavbě kanalizace, se má začít opravovat už v polovině dubna.

„Máme zaprášené děti"

Situace v Zimném dole tamní obyvatele netěší. Vypadá to, že už třetí léto prožijí v zajetí oblaků prachu, což se jim samozřejmě nelíbí.

Jedna z přítomných žen si postěžovala, že situace je v letních měsících, kdy je sucho a z povrchu rozbitých silnic v okolí se zvedají oblaka prachu, opravu tristní.

„Větrat můžeme jen večer, protože přes den se extrémně práší. Ale stejně i tak máme ten prach všude. Dvakrát denně musím uklízet dům. Navíc mám malé dítě, které ani nemůžu přes den dát spát na zahradu, protože bych ho měla zaprášené," zlobila se žena, když přede všemi situaci popisovala starostovi Kučovi.

Za pravdu, pokud jde o extrémní prašnost v Zimném dole, jí dal i přítomný muž.

„Moji kamarádi, kteří mají přístroje na měření prašnosti, mi to tady změřili a zjistili, že tady máme čtrnáctkrát překročený povolený limit prašnosti," řekl pan Dvořák.