Kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině byl letošní tábor v Mukačevě v ohrožení. Nakonec se přece jen pořádaly dva turnusy, každý pro 60 dětí. „Měli jsme obavy, zda se nám 8. ročník podaří uspořádat. Ta situace v zemi skutečně není úplně ideální. Nakonec se vše podařilo. Letos poprvé se zapojilo také pět místních studentů z mukačevské univerzity," řekl Deníku přímo v místě konání tábora vedoucí projektu Karel Folwarczný.

Tábor pořádá havířovská ADRA ve spolupráci se studenty z Česka a Ukrajiny. Ti mají za úkol pro děti z 15. mukačevské základní školy připravit celodenní atraktivní program. Večer se děti vracejí domů nebo do dětského domova.

„Naše škola byla dříve dětským domovem, nyní je klasickou jedenáctiletou základní školou, kterou děti ukončují maturitou nebo už dříve přestupují na učiliště. Školu navštěvují převážně děti ze sociálně slabých rodin nebo místního dětského domova. Máme tady i chlapce, kterého kdysi našli jako miminko odloženého na nádraží. Letní tábor nebo dovolenou si většina dětí nemůže dovolit. Ostatně, ve velmi chudých poměrech musíme i vyučovat. Stát ani město nemají peníze na modernizaci školy. Lidem z ADRY proto moc děkujeme za to, že našim dětem zpříjemňují prázdniny," sdělil ředitel školy Jurij Holish.

Studenti přijeli do Mukačeva z různých koutů České republiky. „Náplň každého dne zapadá do celotáborové cesty za poznáním. Každý den je motivován poznáváním různých zemí světa. Střídáme aktivní hry s výtvarnými tak, aby děti byly stále zapojeny do dění," vysvětlil vedoucí tábora Jan Braunsberger, který jako dobrovolník přijel společně se sestrou z Prahy.

Sociální situace a tristní vybavení školy zaskočilo i české studenty. „Asi nikdo z nás neměl školu rád, ale když vidím vybavení této školy, začínám si našeho školství vážit mnohem více. U nás bereme interaktivní tabule ve třídách za samozřejmost, tady jsou rádi za staré dřevěné. To samé platí i o lavicích, toaletách, jídelně nebo vybavení kuchyně. Proto jsme rádi, že můžeme místním dětem pomoci aspoň tímto táborem," řekl Lukáš Veselovský z Kunčic pod Ondřejníkem.

Dva pořádané turnusy mukačevským dětem prospěly. Mnohé z nich by se po celé tři prázdninové měsíce potloukaly ulicemi města. „Jsme rádi, že jsme na táboře a že za námi Češi zase přijeli. Moc se nám tady líbí, hrajeme zajímavé hry a chtěli bychom, aby byl tábor i příští rok," řekly děti.

Jak Deník v Mukačevu zjistil, rýsuje se nejen další spolupráce s 15. základní školou, ale také přímo mezi místní a havířovskou radnicí. Právě s ohledem na sociální situaci by se spolupráce měla odvíjet zejména v této oblasti. „Právě společně s ADROU připravujeme zřízení sociálního šatníku, s jakým máme dobré zkušenosti i u nás," řekl při návštěvě tábora a mukačevské radnice náměstek havířovského primátora Daniel Pawlas.