Aktivní jsou zejména ve dnech výplat důchodů i sociálních dávek. Situace ještě není jako na Divokém západě, případy se ale stávají.

V Karviné se například odehrály v okolí náměstí Budovatelů. Na úterním karvinském zastupitelstvu na problém upozornil zastupitel Antonín Barák (ANO).

„Ta situace tam v dané dny není jednoduchá. Plno lidí, chaos, nepřehledná situace, viděl jsem i člověka, který si ještě na poště schovával peníze do ponožek. Ta pošta má obrovské výlohy a případný pachatel může snadno sledovat, kam si člověk ukládá peníze. Vím, že se v této lokalitě už několik případů stalo a navrhl jsem, aby v dané dny hlídkovali u pošty strážníci či policie," řekl.

Za pravdu mu dává nedávný případ, jehož pachatele už policie polapila. Lupič si u pošty vybral důchodce, muže o berlích. O několik ulic dál na něj zezadu zaútočil, utekl ale s prázdnou, když ho vyrušil náhodný kolemjdoucí.

„Pro nás situace na náměstí Budovatelů není nová. V exponované dny tam směřujeme hlídky asistentů prevence kriminality, asistentů městské policie, strážníky, prostor hlídá kamerový systém," řekl zástupce ředitele karvinských strážníků Václav Ožana.

Čtěte také: Potvrzeno: Karviná koupí chátrající domy na Masarykově náměstí

Neděje se tak jen v Karviné. Podobný případ řešila policie v Orlové. V prostoru pošty dva muži tipovali, koho obrat. Vybrali muže, který si peníze uložil velmi volně do zadní kapsy kalhot. Vydali se za ním a vytažení peněz bylo dílem okamžiku.

„Policie výplatní termíny na poštách zná, v dané dny tam zaměřujeme i pochůzkovou činnost hlídek, nemůžeme zde ale být pořád několik hodin v kuse," podotýká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Důležitá je i prevence ze strany samotných lidí. „Pokud pachatel vidí, že si člověk uloží peníze nedbale do volné kapsy kalhot, je to pro něj signál pokusit se ho obrat. Spíše než u člověka, který si peníze pečlivě uschová například do vnitřních kapes oděvů a podobně," říká mluvčí policie.

„Peníze by si každý měl v klidu uložit ještě než odejde od okýnka v intimní zóně," radí dále policejní mluvčí.

Pachatelé přepadení i krádeží si navíc vždy vybírají fyzicky slabší oběti, tedy zejména starší lidi, často také ženy.

„Pro peníze se tak určitě vyplatí jít pokud možno i s dalším doprovodem," přidává další preventivní radu zástupce ředitele karvinské městské policie.