Společně s námi by tak měla také odcestovat příruční lékárnička. Nejčastěji se vzhledem k dlouhodobému pobytu na slunci vystavujeme riziku spálení, dehydratace a střevních potíží, nicméně znepříjemnit situaci může i setkání s exotickým hmyzem či úrazy. Kromě běžně užívaných léků a v některých případech doporučeného očkování bychom tak neměli zapomenout na ty nejnutnější. Potížím s cestováním spojeným můžeme předejít například léky Nokinal či Kinedryl.

Doporučuje se dodržovat pitný režim, přičemž v teplejších oblastech je vhodné přísun tekutin výrazně zvýšit. V tomto ohledu je dobré dodržovat základní hygienická pravidla. Voda z vodovodu obvykle nebývá závadná, ale raději sáhněme po balené vodě. V cestovní lékárničce by také neměly chybět léky proti bolesti a teplotě, jako paralen, acylpyrin nebo ibuprofen. Cestujeme- li do vzdálenějších končin, určitě přibalíme přípravek Imodium coby nejspolehlivější lék proti průjmu. Na spáleniny se nejčastěji doporučuje panthenol. Bodnutí hmyzem léčíme fenistilem. Na úrazy vezmeme základní materiál pro první pomoc - tlakový obvaz, sterilní obinadlo, náplast, elastické obinadlo a dezinfekci k ošetření drobných poranění.

Romana Nedělová, zdravotní sestra z ordinace praktického lékaře Huga Přibyla v Ostravě-Kunčicích, je v otázce „lidového“ léčitelství skeptická. „U každého člověka je to individuální. Některému na průjem pomůže banán, u jiného zase způsobí žlučníkovou koliku,“ říká. Sama však dodává, že dobrou zkušenost s léčením oparů má s použitím medu a hladké mouky. „Lidé by na takovou léčbu neměli spoléhat,“ přimlouvá se o užívání klasických léků. Nejlepší je ovšem nepříjemnému léčení předcházet hygienou a prevencí.