„Jsem moc ráda, že tady takový obchod je a můžeme si tady nakoupit za dobré ceny. Já zrovna teď potřebuji povlečení a kupovat úplně nové je pro mě opravdu drahé, protože peněz mám málo," pochvalovala si hned při prvním nákupu jedna ze zákaznic.

Obchůdek nabízí oděvy, obuv, ale třeba i zmíněné lůžkoviny či další potřebné vybavení domácnosti. „Své obnošené oděvy a další věci může přinést kdokoli. Všechno zde najde uplatnění. Na stejném principu funguje i náš první obchod v Karviné-Ráji a jsme moc rádi, že zdejší obyvatelé opravdu věci nosí a pomáhají," řekla vedoucí karvinských charitativních obchodů Marcela Holková.

Obchod na náměstí Budovatelů má otevřeno od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 hodin, v pátek do 16. Jeho provoz zajišťují dobrovolné pracovnice a jedna zaměstnankyně, která díky tomu přišla z evidence úřadu práce.

„Některé věci budou v rámci pomoci i zdarma, to ale musí dotyčný žadatel přinést potvrzení, že žije opravdu ve hmotné nouzi. Jsme rádi, že druhý karvinský obchod tohoto typu vznikl právě v lokalitě, kde takových lidí žije spousta," podotkla vedoucí sociálního odboru karvinského magistrátu Martina Smržová.

Obchod sídlí v objektu fi rmy RPG, která mu na rozjezd poskytla symbolický nájem za korunu ročně. „Chtěli jsme tak podpořit a urychlit rozjezd tohoto potřebného zařízení. Mezi našimi zaměstnanci rovněž plánujeme sbírku obnošeného šatstva, kterým pak chceme tuto aktivitu podpořit.

Sbírky provádíme každoročně a vždy je pak věnujeme podobným zařízením v regionu," uvedl mluvčí fi rmy RPG Petr Handl.