Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový děkan: Chceme, aby studium bylo více atraktivní

Karviná /ROZHOVOR/ - Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity (OPF SU) má od 1. února nového děkana, a to ekonoma Pavla Tuleju. 

21.5.2013
SDÍLEJ:

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.Foto: Deník/Andrea Vargová

Ten pracuje na karvinské fakultě už více než 15 let, v nové funkci ovšem čelí zcela novým výzvám, o nichž hovoří v následujícím rozhovoru.

Na Slezskou univerzitu se hlásí méně lidí. Týká se pokles zájmu o studium i obchodně podnikatelské fakulty?

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.

Ano, zájem je nižší než v předchozích letech a ten důvod je poměrně jednoduchý s poklesem populační křivky v České republice klesá počet uchazečů o studium ze strany čerstvých absolventů středních škol, kvůli čemuž se české vysoké školy v posledních letech dostávají do situace, v níž se před časem nacházely právě střední školy. Vysoké školy však mohou tento pokles do jisté míry vykompenzovat studenty kombinované formy studia, tedy na uchazečích, kteří už pracují, ale z nějakých důvodů si chtějí dodělat vysokou školu.

O kombinované studium tedy zájem neklesá?

Také v případě kombinované formy studia zájem uchazečů o studium na karvinské fakultě klesá. Dá se říci, že i v této oblasti se pomalu začíná vyčerpávat „polštář", jenž vznikl v okamžiku, kdy velká část pracovníků veřejné správy byla nucena doplnit si vysokoškolské vzdělání. Přesto takto se zmírňuje výraznější propad, k němuž by došlo, pokud bychom byli závislí pouze na studentech studujících prezenční formou studia. Navíc tuto formu studia začínají stále více využívat ti uchazeči o studium, kteří v rámci přijímacího řízení neuspěli v předchozích letech.

Nemá to trochu negativní důsledky v tom smyslu, že klesá úroveň uchazečů o studium?

Logicky to negativní důsledky mít musí, neboť na vysokou školu tak nastupují studenti, kteří se dříve nedostali na vysokou kvůli nedostatečným znalostem, popřípadě schopnosti studovat na vysoké škole. Dle mého názoru většina vysokých škol z důvodu „boje o studenta" v uplynulých letech výrazně snížila kritéria pro přijímání studentů. Když se podívám na to, jak vypadaly přijímací zkoušky před dvaceti lety a jak vypadají dnes, tak je mi jasné, že dnes mají tyto zkoušky spíše formální charakter. S klesající kvalitou uchazečů o studium následně klesá také kvalita výuky v tom smyslu, že snižujeme požadavky, které na studenty máme. Ten dril, který na vysokých školách býval v osmdesátých a na počátku devadesátých let, už je prostě minulostí, což je škoda. Studenti mají menší motivaci.

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.

Jak chcete s nižším zájmem o studium bojovat?

Klesající počty uchazečů o studium, které jsou spojeny se slabšími populačními ročníky, bohužel nejsme schopni ovlivnit, ale můžeme zatraktivnit studium na univerzitě, což je samozřejmě naším cílem. Povědomí o fakultě je bohužel takové, že často i pro lidi z regionu je fakulta takovou „krabičkou poslední záchrany".

A svou roli hraje také fakt, že o Karviné jako o městě nemají lidé v České republice, také kvůli negativní mediální kampani, příliš pozitivní povědomí. Přitom já, když se podívám z okna, tak vidím krásné zelené město plné dostupného kulturního a sportovního vyžití. Proto chceme tento negativní pohled na Karvinou změnit. Napomoci by tomu měl momentálně vynikající web nazvaný Studuj v Karviné, který bude lákat uchazeče o studium na zdejší fakultě a současně bude Karvinou veřejnosti ještě více prezentovat jako město lázeňské a univerzitní.

Autor: Andrea Vargová

21.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Autobusové stanoviště v Českém Těšíně.
9

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení